Pałac, którego, mimo nazwy, nie obawiają się panny młode. Pałac Kawalera w Świerklańcu lubią filmowcy i weselnicy. Zobaczcie zdjęcia

Przy położonym niedaleko monumentalnym "Małym Wersalu" mógł się wydawać skromny. Jednak Pałac Kawalera, który został wybudowany jako domek gościnny dla cesarza Wilhelma II, przetrwał dziejowe zawieruchy (czego nie można powiedzieć pałacu w Świerklańcu, podpalonym i rozebranym już w czasach PRL-u. Dziś możemy tu poczuć ducha XIX-wiecznej śląskiej arystokracji. Zobaczcie zdjęcia Pałacu Kawalera - zarówno wnętrz, jak i z drona - autorstwa Jarosława Lorenza.

Takiego le château nie powstydziłby się żaden francuski markiz. Tymczasem pałac stoi 1500 kilometrów od Paryża, w Świerklańcu (powiat tarnogórski), a wybudował go na początku XX wieku śląski arystokrata i przemysłowiec hrabia Guido Henckel von Donnersmarck. Pałac powstał z myślą o jednym, acz bardzo ważnym, lokatorze. Wybudowano go dla samego cesarza niemieckiego Wilhelma II, ostatniego króla Prus, który lubił wpaść raz na jakiś czas do tutejszych lasów na polowanie.

Porównania z posiadłościami nad Loarą są jak najbardziej na miejscu, bo Pałac Kawalera (niem. Kavaliershaus) zaprojektowano w stylu neobaroku francuskiego. To dzieło osobistego architekta Wilhelma II, Ernesta von Ihne. Budowla powstała w latach 1903-1906, i była, jak na owe czasy, elegancka i nowoczesna. Były tu m.in. w posadzki z istryjskiego marmuru, amerykańskie wanny „Royal” z jednego kawałka fajansu, obrazy mistrzów. Do tego świetnie działające centralne ogrzewanie.

Wrażenie robi reprezentacyjny hall wejściowy o reprezentacyjnym charakterze, z marmurowo-lustrzaną klatką schodową. Wszystkie detale architektoniczne elewacji, w tym m.in. gzymsy, narożniki, cokół wykonano z piaskowca, a lico wymurowano z cegły klinkierowej.

Na frontonie pałacu jest wyryty napis „Memento vivere”(Pamiętaj o życiu), który miał zachęcać odwiedzających go gości, a zwłaszcza kawalerów do zabawy.

Na szczęście Pałac Kawalera ocalał z wojennej i powojennej pożogi. Po wojnie był tu ośrodek szkoleniowy górnictwa, był tam hotel i restauracja. Obiekt często gościł imprezy weselne czy inne uroczystości. Dziś jest wykorzystywany w celach kulturalnych przez gminę. I również w gminie należy zamawiać wynajęcie pałacu na wesele.

Dodatkowego uroku Pałacowi Kawalera dodaje otaczający go 185-hektarowy park (obiekt ma adres ul. Parkowa 30, Świerklaniec) oraz pobliskie Jezioro Świerklanieckie. W parku rośnie ponad 100 gatunków drzew i krzewów, a całość przecinają urokliwe kanały i rzeczki, które łączą się ze stawem.

Pałac Kawalera można zwiedzać w weekendy. Zwiedzanie jest organizowane przez Stowarzyszenie Wrazidlok.
Każda sobota, godz. 15:00, zwiedzanie Pałacu Kawalera z przewodnikiem
Każda niedziela, godz. 12:00, rajza po parku z przewodnikiem.

Jaroslaw lorenz strefa kultury katowice 2

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasta i pejzaże okiem inżyniera, fotografa amatora. Jarosław Lorenz i jego najlepsze kadry

Autor: Katarzyna Pachelska

03/04/2023

Nakło śląskie pałac

Może Cię zainteresować:

Co łączy Karyntię, Spisz i Nakło Śląskie? Opowieść o tych mniej znanych Donnersmarckach

Autor: Urszula Gołkowska

19/06/2022

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Miasto niczym Ziemia Obiecana, pełne pałaców. Oto zaskakujące oblicze Sosnowca. Zapraszamy na krótką wycieczkę

Autor: Marcin Nowak

14/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Park kulturowy pszczyna stare miasto

Chroniony status dla serca Pszczyny na ostatniej prostej

Czeladź cechownia

Cechownia kopalni "Saturn" w Czeladzi dostała nowe życie

Kalety makieta kuźnicy

W Kaletach powstanie nowa ścieżka przyrodnicza

Chorzów Rynek 1960

Jak chorzowski rynek stanął na drodze rozwoju Polski Ludowej

Budowa biurowca Uni-Centrum

Jak budowano Altusa. Pierwszy śląski 120-metrowiec ma 20 lat

Gliwice Rynek 1976

Rynek w Gliwicach się zmienia. Na lepsze [ZDJĘCIA]

Tarnowskie Góry w czasach PRL

Tarnowskie Góry w epoce PRL. Jak wyglądało wtedy miasto?