Panteon Górnośląski bez Religi, Kutza oraz Ziętka. Jerzy Gorzelik: "To małostkowość. Nie da się zanegować wielkości tych ludzi"

- Nie da się zanegować wielkości takiego człowieka, jak Zbigniew Religa czy Kazimierz Kutz. Panteon Górnośląski miał uwzględniać dorobek kulturowy i cywilizacyjny tego regionu, więc szokujący jest brak w nim takich osobistości - mówi Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska. Regionalny polityk komentował w programie "Rozmowa Dnia w Radiu Piekary" brak co najmniej kilku znaczących postaci w wystawie przygotowywanej w podziemiach katowickiej Archikatedry.

fot. google
Panteon-Górnośląski-w-Katowicach

- Tu mamy dwa problemy. Przede wszystkim jest to problem polonocentrycznego spojrzenia na historię Górnego Śląska i eliminowanie wybitnych postaci, takich jak ksiądz Karol Ulitzka, które inaczej widziały przyszłość tego regionu - wyjaśnia Gorzelik.

Natomiast drugim problemem według lidera partii jest małostkowość. Tylko tak można wytłumaczyć, że w Panteonie brak ludzi, których dorobek na Śląsku jest niepodważalny.

Kontrowersyjna postać Kutza

W przypadku Kazimierza Kutza dostrzegalny był krytycyzm wobec państwa polskiego i jego podejścia do Górnego Śląska, ale także do Kościoła Rzymskokatolickiego.

- Myślę, że gdybyśmy poszukali wśród osób zawartych w Panteonie, znaleźlibyśmy w ich życiorysie sprzeczności - dodaje polityk.

Zdaniem lidera partii mamy do czynienia z brakiem odwagi cywilnej w walce o górnośląską pamięć. Religę i Kutza łączyło zaangażowanie polityczne, ale także zasługi na polach, które nie budzą kontrowersji. Dla przykładu Religa zostanie zapamiętany przede wszystkim jako lekarz, a nie polityk.

- W przypadku Kutza ta działalność publiczna była incydentalna. Mamy do czynienia tu z taką postawą, z której automatycznie wynika społeczne zaangażowanie - podkreśla.

Pośrednie posłanki nie powinny zaważyć na całościowej ocenie np. Zbigniewa Religi. Jak mówi Gorzelik, pomimo że lekarz ten nie był stąd, a także miał swoje pasje, przyczynił się do rozwoju medycyny właśnie tu na Śląsku i tylko to powinno być brane pod uwagę w kryterium umieszczania w Panteonie.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon