Panteon Górnośląski bez Religi, Kutza oraz Ziętka. Jerzy Gorzelik: "To małostkowość. Nie da się zanegować wielkości tych ludzi"

- Nie da się zanegować wielkości takiego człowieka, jak Zbigniew Religa czy Kazimierz Kutz. Panteon Górnośląski miał uwzględniać dorobek kulturowy i cywilizacyjny tego regionu, więc szokujący jest brak w nim takich osobistości - mówi Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska. Regionalny polityk komentował w programie "Rozmowa Dnia w Radiu Piekary" brak co najmniej kilku znaczących postaci w wystawie przygotowywanej w podziemiach katowickiej Archikatedry.

fot. google
Panteon-Górnośląski-w-Katowicach

- Tu mamy dwa problemy. Przede wszystkim jest to problem polonocentrycznego spojrzenia na historię Górnego Śląska i eliminowanie wybitnych postaci, takich jak ksiądz Karol Ulitzka, które inaczej widziały przyszłość tego regionu - wyjaśnia Gorzelik.

Natomiast drugim problemem według lidera partii jest małostkowość. Tylko tak można wytłumaczyć, że w Panteonie brak ludzi, których dorobek na Śląsku jest niepodważalny.

Kontrowersyjna postać Kutza

W przypadku Kazimierza Kutza dostrzegalny był krytycyzm wobec państwa polskiego i jego podejścia do Górnego Śląska, ale także do Kościoła Rzymskokatolickiego.

- Myślę, że gdybyśmy poszukali wśród osób zawartych w Panteonie, znaleźlibyśmy w ich życiorysie sprzeczności - dodaje polityk.

Zdaniem lidera partii mamy do czynienia z brakiem odwagi cywilnej w walce o górnośląską pamięć. Religę i Kutza łączyło zaangażowanie polityczne, ale także zasługi na polach, które nie budzą kontrowersji. Dla przykładu Religa zostanie zapamiętany przede wszystkim jako lekarz, a nie polityk.

- W przypadku Kutza ta działalność publiczna była incydentalna. Mamy do czynienia tu z taką postawą, z której automatycznie wynika społeczne zaangażowanie - podkreśla.

Pośrednie posłanki nie powinny zaważyć na całościowej ocenie np. Zbigniewa Religi. Jak mówi Gorzelik, pomimo że lekarz ten nie był stąd, a także miał swoje pasje, przyczynił się do rozwoju medycyny właśnie tu na Śląsku i tylko to powinno być brane pod uwagę w kryterium umieszczania w Panteonie.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zbigniew Religa

Panteon bez Religi? Mało, nie chce go...Śląska Izba Lekarska

Borinski ernst

39 lat temu zmarł Ernst Borinski, bohater Ameryki ze Śląska

40 szeptycki

Na upamiętnienie powstań wybrano datę podziału Śląska

M wichrowska

Wichrowska: Rewitalizacja nie może obejmować tylko fasad

Andrzej Duda i Jakub Chełostowski

Sejm uchwalił Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z awanturką

Rosyjski komik Nurlan Saburow

Ukraińcy nie zatopili Moskwy. Załoga? Zaginęła. Na morzu

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców