Paryż w sercu Śląska. Wieża Eiffla w Rybniku!

Rybnik kierowcom z innych części Polski kojarzy się przede wszystkim z ozdobionymi rondami. Teraz kolejne rybnickie rondo zyska zachodnioeuropejski klimat. Pojawi się na nim… wieża Eiffla.

Wieża Eiffla w Rybniku

Mieszkańcy rybnickiej dzielnicy Niedobczyce przez lata czuli się pominięci przez władze Rybnika ze względu na brak ronda. Po jego wybudowaniu przez miasto, mieszkańcy uznali, że czegoś na nim brakuje. – Zaczęło się od tego, że grupa mieszkańców wpadła na taki pomysł, by na jednym z nowych rybnickich rond pojawiła się wieża Eiffla, bo zwyczajowo ta dzielnica nazywana jest Paryżem – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik Agnieszka Skupień.

Niestety władze miasta pozostawały nieugięte i nie akceptowały pomysłu „uzachodnienia” Rybnika. – Prezydent miasta się nie zgodził na propozycję mieszkańców, bo uważał, że powstanie jakiś potworek architektoniczny nieprzypominający wieży Eiffla. Mieszkańcy nie dali za wygraną i stwierdzili, że znajdą taki projekt wieży, który w tym miejscu postawią. Ostatecznie złożyli wniosek do Budżetu Obywatelskiego i projekt został przyjęty w głosowaniu. Wobec czego na rondzie w Rybiku-Niedobczyce, przy ulicy Wodzisławskiej, stanie wieża – dodaje Agnieszka Skupień.

Rondo droższe niż wygląda

Dlaczego akurat wieża Eiffla? Uzasadnienie mieszkańców jest bardzo proste. Chodziło o element, który kojarzyłyby się z nazwą osiedla. „Tradycja miasta Rybnika – nazewnictwo zagospodarowania rond jest związane z daną lokalizacją” argumentują we wniosku o budowę wieży Eiffla mieszkańcy dzielnicy Niedobczyce. Cena? 90 tysięcy złotych. Wnioskujący przygotowali nawet kosztorys projektu postawienia wieży Eiffla w Rybniku:

  • Zakup mini wieży Eiffla o wysokości 14 metrów? 25 tysięcy złotych.
  • Roboty budowlane? 35 tysięcy złotych.
  • Konserwacja i malowanie? 10 tysięcy złotych.
  • Oświetlenie wieży i piorunochron? 12 tysięcy złotych.
  • Zagospodarowanie terenu ronda? 8 tysięcy złotych.

Wychodzi 90 tysięcy złotych? Otóż nie, w tym roku okazało się, że 90 tysięcy złotych na rybnicką wieżę Eiffla to za mało. Miasto musiało dołożyć dodatkowe 39 tysięcy złotych, żeby zrealizować marzenia mieszkańców Niedobczyc o polskim Paryżu. – Inwestycja jest prowadzona w systemie projektuj i buduj. Na ten moment planujemy postawić wieżę do końca sierpnia 2022 r. Całkowity koszt to 129 tys. złotych. W budżecie na realizację było zabezpieczone 90 tys. złotych, ale zabrakło pieniędzy i miasto dołożyło brakujące pieniądze. Dodatkowo w instalacji będzie udział sponsorów. Oprócz tego łączny koszt będzie wyższy, bo projekt zakłada także montaż oświetlenia – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

Kabaret w mieście tysiąca rond

Symbolika rond w Rybniku sugerującą nawiązania wyglądem do nazewnictwa dzielnic jest zrozumiała. Natomiast dlaczego mieszkańcy zaproponowali akurat wieżę Eiffla? Dlaczego nie od razu łuk triumfalny, albo wiatrak Moulin Rouge? – Wiele lat temu dzielnica była nazywana Paryżem, gdyż pojawiały się tam panie towarzyszące panom i było ich dość sporo. Z jakiegoś powodu nazywano dzielnicę Paryżem, odnosząc się do dzielnicy, w której jest słynny wiatrak – tłumaczy Agnieszka Skupień.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Park Miejski w Tarnowskich Górach

Zgubiliśmy się w tarnogórskim Parku Miejskim. Było warto!

Katowice plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej

Palmy wracają do Katowic. Ale Las Palmas mieliśmy już w PRL

Wizualizacja 1

Ekomural powstanie na ścianie dworca PKP w Katowicach

Wizualizacja3 AMC Andrzej M Chołdzyński 1

Jest umowa z projektantem HUB-u Gamingowo-Technologicznego

Pl. Sejmu Śląskiego (WIZUALIZACJA)

Jak dojechać na Pl. Sejmu Śląskiego bez samochodu?

Kamienice na Mariackiej

Katowicka Mariacka jak dawna... Wenecja, Amsterdam i Wiedeń

Budowa hali produkcyjnej firmy Multicomfort w Bytomiu

W Bytomiu powstaje fabryka... domów