Po co w Świętochłowicach zbudowano dziwną pętelkę albo półrondo rowerowe? Najbardziej poszkodowani znów piesi

Fantazja inżynierów czy projektantów? W Świętochłowicach zbudowano rowerową „pętelkę” na chodniku. Wygląda absurdalnie, ale… w mieście tłumaczą, że chodzi o bezpieczeństwo. - Takie rozwiązania są stosowane m.in. w krajach skandynawskich – mówi Łukasz Respondek, świętochłowicki radny i rowerzysta. Dbamy więc o bezpieczeństwo rowerzystów, a co z pieszymi?

W Świętochłowicach przebudowano część ul. Katowickiej. Spółka Tramwaje Śląskie zajęła się torowiskiem, a reszta należała do miasta. Ta inwestycje to także budowa ścieżki rowerowej (czy drogi dla rowerów). Tych w Świętochłowicach brakuje, ale efekt prac niektórych zaskoczył. Tuż obok budynku Urzędu Miejskiego powstała „pętelka rowerowa”. Wiele osób pytało o co chodzi? Co to za absurdalny pomysł? Pytali także czytelnicy ŚLĄZAGA.

Rowerowy absurd w Świętochłowicach?

Zapytaliśmy więc urzędników. Dowiedzieliśmy się, że projekt przebudowy ul. Katowickiej został opracowany w oparciu o „Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej” opracowane w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a miasto uzyskało na tę inwestycję dotację z GZM.

- Rozwiązanie, o którym mowa, umożliwia rowerzyście poruszającemu się jezdnią od strony Chorzowa (na zasadach ogólnych) zgodny z przepisami, a zarazem zaleceniami GZM, wjazd na dedykowaną ścieżkę rowerową przy zachowaniu pełnej widoczności, a co za tym idzie bezpieczeństwa – informuje Katarzyna Tomczyk z Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Chodzi o to, że w tamtym miejscu zaczyna się ścieżka rowerowa, która biegnie po lewej stronie (m.in. obok Urzędu Miejskiego) i rowerzysta może na nią bezpiecznie skręcić jadąc po prawej stronie jezdni. Takie rozwiązanie chwali m.in. Łukasz Respondek, opozycyjny radny w Świętochłowicach, a zarazem zapalony rowerzysta.

- Wygląda to dziwnie, ale takie rozwiązania są stosowane m.in. w krajach skandynawskich. Dla rowerzysty, który chce się włączyć do ścieżki rowerowej, to nie jest nic nadzwyczajnego. W Świętochłowicach sieć ścieżek rowerowych jest mało rozwinięta i każde takie rozwiązanie budzi jakieś rozbawienie czy zdziwienie. To wygląda śmiesznie, ale z punktu widzenia rowerzysty jest użyteczne – mówi radny Respondek.

Z punktu wiedzenia rowerzysty i jego bezpieczeństwa z pewnością takie rozwiązanie jest użyteczne. Jednak co z pieszymi? Jak można zobaczyć na zdjęciach ta „rowerowa pętelka” zabiera cały chodnik. Są tam oczywiście pasy, ale… wiadomo. Pieszy zawsze będzie w gorszej sytuacji. Jak nie samochody, to rowery.

Rower metropolitalny GZM

Może Cię zainteresować:

Nareszcie! Rower Metropolitalny ruszy 25 lutego. Na początek w ośmiu miastach Śląska i Zagłębia

Autor: Michał Wroński

25/01/2024

Stacja rowerowa na katowickim Rynku

Może Cię zainteresować:

Podsumowano 10 lat działania katowickiego roweru miejskiego. Na koniec, bo wkrótce zastąpi go rower metropolitalny

Autor: Michał Wroński

17/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon