Dawny współpracownik Ronalda Reagana, Peter M. Robinson wygłosi trzy wykłady w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej

Peter M. Robinson, dawny speechwriter prezydenta Ronalda Reagana, poprowadzi serię wykładów na Akademii WSB. To właśnie Robinson był autorem przemówienia, jakie 40-ty prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił w 1987 roku przed Bramą Brandenburską w Berlinie wzywając Michaiła Gorbaczowa do zburzenia muru dzielącego to miasto.

White House Photographic Collection
Ronald Reagan

Panie Gorbaczow, zburz ten mur – takimi słowami 12 czerwca 1987 r. wzywał radzieckiego przywódcę ówczesny prezydent USA, Ronald Reagan, który przybył do Berlina z okazji 750-lecia tego miasta. Miasta od ponad ćwierć wieku podzielonego murem, który stanowił swego rodzaju metaforę całej „żelaznej kurtyny”. Słowa te przeszły do historii, a sam mur runął nieco ponad dwa lata później.

Autorem tych słów nie był jednak prezydent Reagan, ale Peter M. Robinson. Spędził on sześć lat w Białym Domu, pełniąc najpierw w latach 1982-1983 funkcję głównego speechwritera wiceprezydenta George'a Busha, a następnie w latach 1983-1988 specjalnego asystenta i speechwritera prezydenta Ronalda Reagana. Obecnie jest pracownikiem Stanford University oraz Hoover Institution, gdzie pisze o biznesie i polityce. Jest również autorem trzech książek, licznych esejów i wywiadów.

- W dzisiejszych czasach historycy często mówią, że historia to sprawa wielkich, bezosobowych sił, a jednostki mogą odgrywać tylko małe lub nieistotne role. Moim zdaniem jest to nonsens – mówi Peter Robinson, który przekonuje, że w jego opinii do zakończenia zimnej wojny w dużej mierze przyczyniły się trzy osoby: Ronald Reagan, Margaret Thatcher i Jan Paweł II. Tym trzem postaciom poświęcony będzie też temat jednego z trzech wykładów, jakie Robinson wygłosi w ramach Akademii WSB.

Pierwszy z nich odbędzie się w najbliższą środę (6 kwietnia) i zatytułowany będzie „President Reagan and the 'tear down this wall' Berlin address”. Kolejne wykłady zaplanowano na 24 maja („Speechwriting. The Importance of Speeches and How to Write Them”) oraz 9 czerwca (President Reagan, Prime Minister Thatcher and Pope John Paul II). Wykłady odbywać się będą w formule online. Każdy chętny będzie mógł w nich uczestniczyć.

Na organizację wykładów Akademia WSB pozyskała dotację z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Powołany przez Metropolię Fundusz, którego budżet wynosi 8 mln zł, pozwala publicznym i prywatnym uczelniom na pozyskiwanie z GZM dotacji (w wysokości do 99 proc.) na organizację wykładów i zajęć ze światowej klasy naukowcami. Ma to poprawić jakość oferty dydaktycznej i edukacyjnej w regionie. W 2021 r. w ramach funduszu zawarto 12 umów na kwotę ponad 800 tys. zł. W tym roku Metropolia na działania związane ze wspieraniem uczelni wyższych zamierza przeznaczyć aż 2,8 mln zł.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lekcja religii

W Katowicach i Bytomiu połowa uczniów zrezygnowała z religii

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Szkoła knurów

Radni szykują kolejną podwyżkę? Tym razem...

ZSZ nr 2 w Knurowie

ZSZ nr 2 w Knurowie bez podręcznika Wojciecha...

Arkadiusz Chęciński

„Takiej kumulacji problemów w oświacie jeszcze nie było”

Wzrost opłat za żłobek

Rosną ceny za żłobek

Michał Sporoń II LO Staszic

Michał Sporoń wytacza proces cywilny Barbarze Dziuk