Przemycali imigrantów z Białorusi. Po międzynarodowej akcji pod kontrolą Europolu rozbito grupę przestępczą. 10 zatrzymań na Śląsku

W środę (13 lipca) przeprowadzono międzynarodowe działania „Action Day OTF FLOW". Na Śląsku zatrzymano 10 osób związanych z grupą przestępczą, która zajmowała się przemytem imigrantów z Białorusi do Niemiec.

Śląska Policja
Na Śląsku zatrzymano grupę przestępczą

Pod auspicjami Europolu przeprowadzone zostały międzynarodowe działania „Action Day OTF FLOW”. Akcja przeprowadzona została w środę (13 lipca) w Polsce, Estonii, Litwie, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii. Udział w niej wzięło 276 mundurowych, z czego w samej Polsce 180. Na Śląsku w działaniach uczestniczyli stróże prawa z Europolu, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Straży Granicznej.

W ramach działań koordynowanych przez Europol policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą. W jej składzie znaleźli się głównie śląscy pseudokibice.

100 dolarów za każdego obcokrajowca

Rozpracowana grupa działała transgranicznie i zajmowała się przemytem migrantów pochodzących z krajów bliskiego wschodu, szlakiem wschodnioeuropejskim - kierunku białoruskiego, do krajów Europy Zachodniej. Niezgodne z prawem działania odbywały się na zlecenie osoby pochodzenia arabskiego, która na stałe przebywa na terenie Europy Zachodniej. Grupa prowadziła działalność na dużą skalę realizując zlecenia, werbując kierowców, którzy mieli przewozić cudzoziemców. Organizowała także tłumaczenia i rozliczenia finansowe.

W Polsce organizacją przedsięwzięcia zajmował się mężczyzna, który posiadał szerokie kontakty w międzynarodowych grupach przestępczych zajmujących się między innymi przemytem ludzi. Otrzymywał zlecenia i na bieżąco zajmował się organizacją przemytu. Za każdego obcokrajowca, który dotarł do Niemiec otrzymywał blisko 100 dolarów,

Zatrzymane transporty

Według ustaleń śledczych grupa przestępcza od wrześnie do listopada ubiegłego roku aż jedenaście razy przeprowadziła lub próbowała przeprowadzić przemyt imigrantów z Białorusi do Niemiec. W tym czasie policjanci przy współpracy ze Strażą Graniczną zatrzymali 3 transporty z 41 nielegalnymi imigrantami. W ręce stróżów prawa wpadły dzięki temu 4 osoby odpowiedzialne za przerzut i pełniące funkcje kierowców.

Dla zwiększenia efektywności pracy służb w sprawie przemytu imigrantów podpisane zostało porozumienie z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej. Nadzór procesowy nad postępowaniem objął Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Śląska działalność przestępcza

Na Śląsku zatrzymano w sumie 10 osób związanych z grupą przestępczą. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się organizacją innym osobom przekraczania granic, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Niektórzy z zatrzymanych odpowiedzą także za posiadanie narkotyków, jakie znaleziono podczas przeszukań. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat więzienia.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców