Polska Grupa Górnicza apeluje, by nie korzystać z usług pośredników przy zakupie węgla w e-sklepie

Polska Grupa Górnicza ostrzega przed korzystaniem z usług pośredników, którzy odpłatnie oferują możliwość pomocy przy zakupie węgla z internetowego sklepu spółki. Zdaniem PGG skończy się to tylko stratą pieniędzy. Spółka ostrzega ponadto, że po każdej sesji sprzedażowej weryfikuje zrealizowane zakupy, a informacje o „podejrzanych” transakcjach przekazuje organów ścigania.

PGG
Węgiel

Od początku roku internetowy sklep Polskiej Grupy Górniczej obsłużył prawie 100 tys. klientów, którzy kupili w nim ok. 370 tys. ton węgla. Wiadomo, że chętnych do zakupu paliwa za pośrednictwem tego kanału sprzedaży było dużo więcej. Często mocno sfrustrowani opowiadają o bezskutecznych próbach przejścia procedury zakupu, „wieszającej” się stronie internetowej i błyskawicznie znikającym węglu.

Już od kilku tygodni krążą też pogłoski, że nie tylko zwykli posiadacze pieców węglowych starają się kupić w przystępnej cenie węgiel od PGG (to jest obecnie jego największy atut, gdyż na rynku paliwo to kosztuje 2500- 3000 zł za tonę). Górniczy związkowcy twierdzili, że surowiec z PGG pojawiał się na składach (po wyższych aniżeli w PGG cenach), co byłoby złamaniem regulaminu e-sklepu. Oferowany tam węgiel jest bowiem przeznaczony tylko do prywatnego użytku, a jeden kupujący może rocznie nabyć go 5 ton. W jaki sposób by się to miało odbywać? Pojawiają się spekulacje o hakowaniu strony przez internetowe boty. PGG kategorycznie wyklucza jednak taką możliwość.

Wzmożony ruch na stronie

– Technologie zabezpieczające e-sklep przed automatyzacją zakupów oparte są na mechanizmach sztucznej inteligencji stosowanych w rozwiązaniach czołowych firm światowych, które specjalizują się w dostarczaniu rozwiązań służących do ochrony serwisów internetowych. Na bieżąco kontrolujemy działanie systemów ochrony sklepu i reagujemy na wszystkie wykryte nieprawidłowości transakcji, noszące znamiona automatyzacji zakupów – twierdzą w PGG.

Jak tłumaczy spółka, jej platforma sprzedażowa musi radzić sobie z ogromnym ruchem – w godzinach udostępniania węgla do sprzedaży notuje się ponad 100 tys. prób połączenia z serwisem sklepu w ciągu jednej sekundy i jest to liczba dotycząca już tego, co zostaje po odfiltrowaniu wejść z zagranicy (zwłaszcza po odfiltrowaniu i zablokowaniu ataków typu DDoS, mających sparaliżować serwisy internetowe PGG).

„Nie udostępniajcie swoich danych”

Spółka przestrzega również klientów, by nie udostępniali swoich danych i nie korzystali z oferty „pośredników”, którzy odpłatnie oferują możliwość pomocy przy zakupie węgla z internetowego sklepu PGG. Zdaniem górniczego koncernu to po prostu próba wyłudzenia, gdyż przy obecnych zabezpieczeniach serwisu taki mechanizm nie może zadziałać, a osoba, która w ten sposób chciałaby ułatwić sobie procedurę zakupu węgla, po prostu straci pieniądze.

W szczególności przestrzegamy naszych klientów, by w żadnym wypadku nie udostępniali komukolwiek danych personalnych i bankowych, których używa się do sfinalizowania transakcji w e-sklepie – apelują przedstawiciele PGG. Jak dodają, po każdej sesji sprzedażowej spółka weryfikuje zrealizowane zakupy, a informacja o „podejrzanych” transakcjach przekazywana jest do organów ścigania.

Spółka podkreśla, ze dzięki ostatnim modyfikacjom technologicznym infrastruktury serwerowej e-sklepu, a także zoptymalizowaniu kodu, udaje się obsługiwać w krótszym czasie więcej klientów, a i sama dostępność strony dla klientów stała się większa.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PGG Szyb Kopalnia Ruda Bielszowice

Gminy chcą węgla z PGG. W e-sklepie będą puste półki?

Import węgla z Rosji

PGG chwali się nowym systemem sprzedaży węgla. „Padł rekord"

Węgiel w worku

Kto hakuje sklep PGG? Na rynku węgla kwitnie spekulacja

Związkowcy w siedzibie PGG Sierpień 80 1

Związkowcy weszli do PGG. Domagają się tańszego węgla

Węgiel Ogłoszenie

Halo, skład węgla? Kontrola! UOKiK znów szuka zmowy cenowej

Węgiel miał

Cały polski węgiel trafi do Polskiej Grupy Górniczej

Chrust

Sposób na drogi węgiel: minister odsyła ludzi do... lasu