Pięć nagród dla „Lombardu”. Śląski film rozbił bank na festiwalu Millenium Docs Against Gravity

„Lombard”, film dokumentalny o najsłynniejszym bytomskim lombardzie, zdobył pięć nagród na festiwalu Millenium Docs Against Gravity.

fot. FB/Lombard \ The Pawnshop 4.30 Studio
Lombard nagrody

„Lombard” opowiada o Joli i Wieśku, parze biznesmenów z Bytomia, która prowadzi największy w Polsce lombard. Reżyserem filmu jest Łukasz Kowalski, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Od 2007 roku zawodowo związany z Telewizją Katowice. „Lombard” jest jego pełnometrażowym dokumentalnym debiutem.

Film swoją polską premierę miał podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity i zachwycił jury oraz publiczność. Zdobył aż pięć nagród:

  • GRAND PRIX festiwalu MDAG
  • Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni
  • Wyróżnienie Stowarzyszenia Kin Studyjnych
  • Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego

- Wydawać się może, że łatwiej jest kręcić filmy dokumentalne o niezwykłych tematach i bohaterach, ponieważ wszyscy widzą w nich coś szokującego. Podziwiać należy jednak "rzemieślników" kina dokumentalnego, którzy potrafią stworzyć niezwykłą historię, opowiadając o najzwyklejszych tematach i postaciach, które na co dzień ignorujemy. (…) Reżyser filmu wykonał tak wspaniałą pracę, obserwując z uwagą wielowarstwowość swoich bohaterów. To piękny przykład, że należy cenić życie w jego najbardziej banalnej prostocie – uzasadniało swój wybór międzynarodowe jury festiwalu w składzie Milenia Fiedler, David France i Tamara Kotevska.

Bytom lombard Helikopterek

Może Cię zainteresować:

Największy w Polsce lombard jest w Bytomiu. Powstał o nim film, a my rozmawialiśmy z jego reżyserem

Autor: Maciej Poloczek

05/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon