Pięć najpiękniejszych panoram w Beskidach. Tutaj warto wybrać się na weekend [ZDJĘCIA]

W Beskidzie Śląskim można poczuć klimat bieszczadzkich połonin i z podziwem spojrzeć na Królową Beskidów - Babią Górę. Z Beskidu Żywieckiego rozpościera się widok na krainę gór słowackich. Oto pięć najpiękniejszych i najciekawszych panoram blisko nas.

O wybranie pięciu najpiękniejszych i najciekawszych panoram poprosiliśmy Jacka Boguckiego - przewodnika Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach i fotografa jednocześnie. Warunek był tylko jeden - muszą być to miejsca blisko nas, więc padło na Beskid Śląski, Żywiecki oraz Mały.

- Nie mam swojej ulubionej panoramy. Interesuje mnie każda i nawet w miejscu tak zatłoczonym jak Skrzyczne potrafię wyłuskać dla siebie coś wyjątkowego - opowiada Jacek Bogucki.

W panoramie rozpościerającej się spod najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego urzeka go przede wszystkim Kotlina Żywiecka z dobrze widoczną taflą Jeziora Żywieckiego.

- Doliny są interesujące, ponieważ tam mieszkają ludzie i tam kryją się ich historie - wyjaśnia.

Mało tego, w Beskidzie Śląskim dostrzega także klimat... bieszczadzkich połonin! Gdzie? W okolicy niepozornego Tułu.

Trzecim i ostatnim szczytem Beskidu Śląskiego, który nasz przewodnik umieścił na liście, jest Klimczok z widokiem na Babią Górę oraz Pilsko.

W Beskidzie Żywieckim wielbicielom panoram Jacek Bogucki poleca Rysiankę, której dodatkowym wiosennym atutem są kwitnące krokusy. Z kolei w Beskidzie Małym Żar, gdzie można natknąć się nie tylko na piękne widoki, się także na szybującego mistrza świata Sebastiana Kawę.

- Przyglądając się panoramom należy dużo pracować z mapą. Trzeba szukać charakterystycznych punktów. Jednym z nich jest Babia Góra, która - o ile jest widoczna - zawsze się wyróżnia - tłumaczy Jacek Bogucki.

Panoramy wraz z opisami znajdziecie w galerii zdjęć.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon