Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich. Od 1676 roku pątnicy odwiedzają sanktuarium

W niedzielę po 15 sierpnia do Piekar Śląskich tradycyjnie pielgrzymują kobiety. Piekary Śląskie to największe sanktuarium maryjne na Śląsku. Pielgrzymki do Piekar odbywają się rokrocznie od 1676 roku, czyli od 346 lat. Zobaczcie zdjęcia piekarskiej świątyni.

W niedzielę 21 sierpnia 2022 roku odbywa się Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich pod hasłem: “Posłani w pokoju Chrystusa”.

Sława obrazu Matki Boskiej Piekarskiej wykracza poza Śląsk

Sława obrazu Matki Boskiej w bazylice piekarskiej sięga prawdopodobnie XIV wieku. Ksiądz Jakub Roczkowski odnalazł w bocznym ołtarzu zakurzony i zapomniany obraz, który przeniósł do ołtarza głównego. Od tej pory wierni zauważyli, że przed obrazem zaczęły dziać się cuda, a sława obrazu rozeszła się po całym Śląsku, w niedługim czasie po całej Polsce i sąsiednich krajach.

W 1676 roku w Tarnowskich Górach pojawiła się epidemia cholery, ludzie zaczęli masowo umierać. Zwrócili się wtedy wierni do Matuchny Piekarskiej z prośbą o uzdrowienie, i ślubowali pielgrzymować do niej w podziękowaniu każdego roku. Epidemia ustała, obraz nabierał coraz większej sławy, a do Piekar coraz liczniej przybywały tłumy pielgrzymów.

W swojej historii obraz zasłynął szczególnie w 1680 roku. Wówczas to w Czechach panowała również zaraza, uznana później za cholerę, która dziesiątkowała ludzi. Wówczas Leopold I zwrócił się do biskupa krakowskiego, do którego diecezji Piekary wówczas należały, z prośbą o przeniesienie obrazu do Pragi. Cesarz kazał umieścić obraz w praskiej kaplicy św. Klemensa, gdzie odtąd zaczęły pielgrzymować rzesze wiernych, a choroby i epidemia ustały. Obraz Matki Boskiej, był w Czechach obnoszony w procesjach po okolicznych miastach i wsiach. Był obdarowywany cennymi klejnotami przez wiernych, w podziękowaniu za otrzymane łaski.

Król Jan III Sobieski modlił się przed obrazem o zwycięstwo w bitwie z Turkami

Obraz wrócił do Piekar 24 marca 1680 roku. Był witany z największą czcią i szacunkiem przez niezliczone rzesze wiernych. W 1683 roku, kiedy Turcy wkroczyli do Austrii i Węgier, król polski Jan III Sobieski pospieszył z pomocą przeciwko Turkom. Kiedy w 1863 Jan III Sobieski przekroczył granicę Śląska, udał się do Piekar, gdzie żarliwie modlił się o pomyślność dla swojego wojska. W ołtarzu znajdowała się wówczas tylko kopia obrazu, gdyż oryginał został wywieziony przez Jezuitów do Opola i ukryty przed zniszczeniem. W podziękowaniu za zwycięstwo nad Turkami, Sobieski ufundował kościołowi w Piekarach srebrny kielich.

W roku 1696 Fryderyk August został królem Polski, i przed obrazem Matki Boskiej Piekarskiej wstąpił do wiary katolickiej. Było to warunkiem by mógł objąć tron króla Polski. W roku 1702 obraz ponownie wywieziono i ukryto w Opolu, pozostawiając w Piekarach jego kopię. Mimo to, pielgrzymi nadal przybywają do Piekar gdzie wypraszają potrzebne łaski przed Najświętszym wizerunkiem swojej Matuchny.

Po dziś dzień rokrocznie do Bazyliki Piekarskiej pielgrzymują zarówno mężczyźni jak i kobiety. Jednak pielgrzymki te nie mają tak długiej tradycji jak pielgrzymka tarnogórska, która jest jedną z najstarszych pielgrzymek ślubowanych na świecie.

Kosciol sw ducha tychy7

Może Cię zainteresować:

To warto zobaczyć w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: kościół św. Ducha w Tychach. Dzieło Stanisława Niemczyka

Autor: Marcin Zasada

20/08/2022

Kosciol jozefa katowice schneider

Może Cię zainteresować:

Niezwykły architekt Ludwig Schneider i jego kościoły nie tylko na Górnym Śląsku. Mistrz historyzmu

Autor: Tomasz Borówka

08/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nikiszowiec na dawnych fotografiach

Wzorcem familoków z Nikiszowca były... czworaki spod Opola

Ferdynand I Habsburg, który jeszcze w XVI wieku zatwierdził górnośląską konstytucję

Śląsk miał konstytucję długo przed Konstytucją 3 Maja

Katowice w 1940 roku

Katowice w kolorze z 1940 r. na fotach z prywatnego archiwum

Władysław Gomułka w 1945 roku

Ministerstwo, które zarządzało większością Śląska

Leonard w PSZ, Wielka Brytania 1945

Leo pisze do Grety w Wilijo 1945. Bardzo śląska historia

Korytarz mikołowski

Dom w Polsce, pole w Reichu? Kiedyś. Ale dziś też są absurdy

Zabudowa ul Kościelnej w 1995 r., Ruda Śląska

"Na Nikiszu był regulamin: nie prać i suszyć ubrań w domu"