Pierończyk i Wesoły powalczą o fotel prezydenta Rudy Śląskiej. Na kogo w drugiej turze zagłosują wyborcy Pilarza i Grzywaczewskiego?

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Rudzie Śląskiej zmierzą się Michał Pierończyk i Marek Wesoły. Na kogo zagłosują wyborcy Arkadiusza Pilarza i Arkadiusza Grzywaczewskiego? Zapytaliśmy kandydatów, którzy zakończyli walkę o prezydencki fotel o to, czy zamierzają kogoś poprzeć w wyborczej dogrywce.

arc
Ruda slaska urzad miasta

Pierończyk vs Wesoły w Rudzie Śląskiej

Wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej – bez większych zaskoczeń. Niektórzy spodziewali się zwycięstwa Michała Pierończyka w pierwszej turze, ale nie udało mu się zdobyć ponad 50% głosów. W drugiej turze zmierzy się z kandydatem PiS Markiem Wesołym, któremu będzie trudno odrobić wyraźny dystans do zwycięzcy pierwszej tury. Przypominamy wyniki I tury:

  • Michał Pierończyk (KWW Michała Pierończyka) – 46,92%
  • Marek Wesoły (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 26,18%
  • Arkadiusz Pilarz (KKW Koalicja Obywatelska) – 18,97%
  • Arkadiusz Grzywaczewski (KW Śląska Rodzina) – 7.93%

Ktokolwiek wygra będzie potrzebował koalicjanta w Radzie Miasta

Nieco inny układ sił zarysował się w Radzie Miasta, gdzie wybory wygrał PiS, uzyskując 9 mandatów. Po 6 przypadło KO i komitetowi Michała Pierończyka. Dwa mandaty zdobył komitet ,,Współpraca i Rozwój”, a po jednym zdobyli Trzecia Droga i Śląska Rodzina. Do stabilnej większości w 25-osobowej Radzie potrzeba 13 mandatów. Oznacza to, że którykolwiek z kandydatów wygra II turę 21 kwietnia, będzie potrzebował koalicjanta w Radzie Miasta.

W przedterminowych wyborach w 2022 r., rozpisanych po śmierci wieloletniej prezydent Grażyny Dziedzic, w drugiej turze znaleźli się dwaj ówcześni wiceprezydenci – Pierończyk właśnie oraz Krzysztof Mejer. Marek Wesoły znalazł się na trzecim miejscu. Tym razem Mejer nie kandydował na prezydenta, ale wspierał Arkadiusza Pilarza. Sam zdobył mandat radnego z listy KO. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

Na kogo zagłosują wyborcy Pilarza i Grzywaczewskiego?

Generalnie jestem bardzo zadowolony z wyniku wyborów. Jako nowa osoba w polityce, prowadząc krótką kampanię wyborczą, zdobyłem prawie 20 procent głosów. To zadowalający wynik. Jesteśmy drugą największą siłą w Radzie Miasta. Myślę, że Rudę Śląską czekają fajne czasy – mówi Arkadiusz Pilarz w rozmowie ze Ślązagiem.

Czy Arkadiusz Pilarz poprze kogoś z niedawnych konkurentów w II turze wyborów prezydenckich?

– To jeszcze nie czas na takie rozmowy, więc na razie jeszcze takich nie było. Wszystko zależy od dwójki zainteresowanych. Ja z pewnością nie będę nachalny. Będę czekał na kontakt – odpowiada.

O to samo zapytaliśmy Arkadiusza Grzywaczewskiego, który – warto nadmienić – w przedterminowych wyborach 2 lata temu wspierał kandydaturę Marka Wesołego.

– Chciałem podziękować wszystkim, którzy zagłosowali na mnie i na Śląską Rodzinę. Wychodziliśmy do tej kampanii z zerowym wsparciem, a osiągnęliśmy pewien sukces. Cieszymy się z jednego mandatu w Rady Miasta. Na dzisiaj nie ma takiego tematu, kogo moglibyśmy poprzeć w drugiej turze. Póki co, nikt o takie poparcie się do nas nie zwrócił. My nie będziemy występować przed szereg – mówi w rozmowie z nami.
Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Klęska RAŚ i Ślonzoków Razem w wyborach samorządowych. Śląskim regionalistom lepiej poszło w woj. opolskim

Autor: Arkadiusz Szymczak

09/04/2024

Michal pieronczyk

Może Cię zainteresować:

Oficjalnie: w Rudzie Śląskiej będzie druga tura. Obecny prezydent Michał Pierończyk zmierzy się z Markiem Wesołym

Autor: Redakcja

08/04/2024

Wybory samorzadowe

Może Cię zainteresować:

Radni nowej kadencji w Rudzie Śląskiej - oto lista wyborczych wyników

Autor: Jacek Skorek

08/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon