Pierończyk o Goduli: Postać monumentalna. Podpiszę petycję ws. filmu o nim

Historia Karola Goduli może być górnośląskim „kopniakiem w drzwi europejskiej wyobraźni”. Wspólnie z Adamem Kowalskim, znawcą historii górnośląskiego przemysłu i dyrektorem Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, postanowiliśmy zainspirować wielki filmowy przemysł, by sięgnął po tę nietuzinkową postać. Przygotowaliśmy petycję w tej sprawie, a pomysł spodobał się m.in. prezydentowi Rudy Śląskiej, Michałowi Pierończykowi. - Jest to naprawdę postać warta uwagi. Jako mieszkaniec Rudy Śląskiej chętnie się podpiszę pod petycją – stwierdził prezydent.

fot. UM Ruda Śląska
Pierończyk o Goduli Postać monumentalna Podpiszę petycję ws filmu o nim

Król Cynku, Diabeł z Rudy Śląskiej, śląski Faust, alchemik, milioner, ale przede wszystkim górnośląski przedsiębiorca, który odniósł ogromny sukces. Karol Godula to postać, która z pewnością zasługuje na wielkie hollywoodzkie widowisko.

Historia Karola Goduli. Kopniak w drzwi europejskiej wyobraźni

Zdaniem Adama Kowalskiego, znawcy historii górnośląskiego przemysłu i dyrektora Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, jego historia może być górnośląskim „kopniakiem w drzwi europejskiej wyobraźni”.

- Nasza górnośląską historia i mity, choć wszyscy wiemy, że należą do europejskiej narracji, poniewierają się na obrzeżach uwagi mieszkańców starego kontynentu. Nie są dostrzegalne, słyszalne, inspirujące. Nie potrafimy ich wysłać w świat, wypchnąć za próg, zmusić do pierwszego kroku, od którego zaczyna się wielka podróż. (…) Zainspirujmy wielki filmowy przemysł, aby sięgnął po skarb zalegający w górnośląskim czarnoziemie. Zacznijmy od Godulli bo to postać dla kinematografii wymarzona, najbardziej fantastyczna z prawdziwych – tak na portalu ŚLĄZAG pisał Adam Kowalski.

Redakcja portalu ŚLĄZAG przygotowała więc petycję w sprawie ekranizacji historii Karola Goduli. Piszemy list otwarty do Guya Ritchiego, Guillermo del Torro, Disneya, Netflixa, Canal + i HBO. Pomysł spodobał się także prezydentowi Rudy Śląskiej, Michałowi Pierończykowi, który stwierdził, że jako mieszkaniec Rudy Śląskiej chętnie się podpisze pod petycją.

- To jest postać monumentalna, naprawdę warta uwagi. Kiedyś była rozpatrywana jako patron lotniska w Pyrzowicach. To jest ktoś znaczny, na kogo warto zwrócić uwagę. Pomijając te wątki „fabularne” – jakieś legendy i mity na jego temat. To jest fajne, bo to przyciąga. Jednak ja patrzę na to z punktu widzenia jakiegoś sukcesu – mówił Michał Pierończyk w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

A jak już uda się z Karolem Godulą to na ekranizację czeka historia „śląskiego kopciuszka”, czyli Joanny Gryzik, która odziedziczyła fortunę po Królu Cynku i została najpoważniejszą bizneswomen epoki.

Podpisz petycję:

Ślązacy żądają hollywoodzkiej ekranizacji fantastycznej historii Karola Goduli!

Karol godula film

Może Cię zainteresować:

Kowalski: Guy Ritchie i Netflix nakręcą fantastyczną historię Diabła z Rudy Śląskiej. Ale trzeba się postarać

Autor: Adam Kowalski

10/05/2023

Sleepy hollow movie

Może Cię zainteresować:

Ślązacy żądają hollywoodzkiego widowiska o fantastycznym Karolu Goduli. I co? Podpisz petycję!

Autor: Marcin Zasada

18/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon