Pierwszy dzień koncertów festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2022 w Strefie Kultury. Zobacz, co się tu dzieje

Choć festiwal Tauron Nowa Muzyka 2022 wystartował tak naprawdę wczoraj, w czwartek 21 lipca, to dopiero w piątek 22 lipca zawitał na swój główny teren działania, czyli Strefę Kultury. To tu 22 i 23 lipca na 5 scenach odbędą się koncerty gwiazd muzyki z Polski i z zagranicy. Zobaczcie, co się dzieje w tej magicznej, postindustrialnej przestrzeni.

Na takie festiwale jak Tauron Nowa Muzyka czekaliśmy przez całą pandemię! Bez wersji online, bez kompromisów, bez maseczek. Po prostu czysta zabawa i muzyczna uczta w plenerze. I to jakim! Mało jest muzycznych festiwali, które odbywają się praktycznie w centrum miasta (wiem, wiem, to teoretycznie Bogucice, ale można Strefę Kultury traktować jako nowe, alternatywne dla Rynku, miejsce spotkań).

Tauron Nowa Muzyka zawsze szczycił się (i słusznie!) tym postindustrialnym otoczeniem. W końcu balować pod najprawdziwszym szybem kopalni nie można wszędzie. A przecież w Strefie są też dawne zabudowania KWK Katowice, część z nich zmodernizowana, część czeka na swoją kolej. Są też nowe, świetne, budynki, jak oszronione kostki Muzeum Śląskiego (dla festiwalowiczów wstęp za 1 zł!), siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z ceglaną, odwołującą się do Nikiszowca, elewacją, i wreszcie futurystyczny gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego, z zielonymi (od trawy) tarasami.

W tym otoczeniu dźwięki charakterystyczne dla festiwalu Tauron Nowa Muzyka, czyli elektro, rock, a nawet techno, odbiera się jeszcze wyraźniej. Gwiazdą pierwszego wieczoru w Strefie Kultury jest zespół The Cinematic Orchestra. Pierwszego dnia występuje też Ralph Kamiński z materiałem ze świeżo wydanej płyty "Bal u Rafała". Grają jeszcze: Trupa Trupa, Nilüfer Yanya, Zdechły Osa, Jerzyk Krzyżyk, Resina, Michał Wolski.

    Niestety, nie wystąpi jedna z głównych gwiazd - Anna Calvi, która zachorowała i straciła głos.

    Drugiego dnia TNM 2022 w Strefie Kultury gwoździem programu Sceny Miasta Muzyki będzie koncert uwielbianego w Polsce zespołu Moderat. Twórcy hitu „Bad Kingdom” ruszyli w pierwszą trasę koncertową po pięcioletniej przerwie, a jej polskim przystankiem jest właśnie Tauron Nowa Muzyka Katowice.

    Tauron Nowa Muzyka

    Może Cię zainteresować:

    Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 rozpocznie się już 21 lipca. Potrwa do 24 lipca

    Autor: Katarzyna Pachelska

    20/07/2022

    Subskrybuj ślązag.pl

    google news icon