Pierwszy dzień koncertów festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2022 w Strefie Kultury. Zobacz, co się tu dzieje

Choć festiwal Tauron Nowa Muzyka 2022 wystartował tak naprawdę wczoraj, w czwartek 21 lipca, to dopiero w piątek 22 lipca zawitał na swój główny teren działania, czyli Strefę Kultury. To tu 22 i 23 lipca na 5 scenach odbędą się koncerty gwiazd muzyki z Polski i z zagranicy. Zobaczcie, co się dzieje w tej magicznej, postindustrialnej przestrzeni.

Na takie festiwale jak Tauron Nowa Muzyka czekaliśmy przez całą pandemię! Bez wersji online, bez kompromisów, bez maseczek. Po prostu czysta zabawa i muzyczna uczta w plenerze. I to jakim! Mało jest muzycznych festiwali, które odbywają się praktycznie w centrum miasta (wiem, wiem, to teoretycznie Bogucice, ale można Strefę Kultury traktować jako nowe, alternatywne dla Rynku, miejsce spotkań).

Tauron Nowa Muzyka zawsze szczycił się (i słusznie!) tym postindustrialnym otoczeniem. W końcu balować pod najprawdziwszym szybem kopalni nie można wszędzie. A przecież w Strefie są też dawne zabudowania KWK Katowice, część z nich zmodernizowana, część czeka na swoją kolej. Są też nowe, świetne, budynki, jak oszronione kostki Muzeum Śląskiego (dla festiwalowiczów wstęp za 1 zł!), siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z ceglaną, odwołującą się do Nikiszowca, elewacją, i wreszcie futurystyczny gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego, z zielonymi (od trawy) tarasami.

W tym otoczeniu dźwięki charakterystyczne dla festiwalu Tauron Nowa Muzyka, czyli elektro, rock, a nawet techno, odbiera się jeszcze wyraźniej. Gwiazdą pierwszego wieczoru w Strefie Kultury jest zespół The Cinematic Orchestra. Pierwszego dnia występuje też Ralph Kamiński z materiałem ze świeżo wydanej płyty "Bal u Rafała". Grają jeszcze: Trupa Trupa, Nilüfer Yanya, Zdechły Osa, Jerzyk Krzyżyk, Resina, Michał Wolski.

    Niestety, nie wystąpi jedna z głównych gwiazd - Anna Calvi, która zachorowała i straciła głos.

    Drugiego dnia TNM 2022 w Strefie Kultury gwoździem programu Sceny Miasta Muzyki będzie koncert uwielbianego w Polsce zespołu Moderat. Twórcy hitu „Bad Kingdom” ruszyli w pierwszą trasę koncertową po pięcioletniej przerwie, a jej polskim przystankiem jest właśnie Tauron Nowa Muzyka Katowice.

    Tauron Nowa Muzyka

    Może Cię zainteresować:

    Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 rozpocznie się już 21 lipca. Potrwa do 24 lipca

    Autor: Katarzyna Pachelska

    20/07/2022

    Subskrybuj ślązag.pl

    google news icon

    czytaj więcej:

    Tnmk 21062019 radoslaw kazmierczak dron 0294 1

    Kulturalny ŚLĄZAG gorąco poleca te imprezy 22-24 lipca

    Tauron Nowa Muzyka

    Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice rozpocznie się 21 lipca

    Tauron Nowa Muzyka

    Festiwal Tauron Nowa Muzyka w Katowicach od 21 do 24 lipca

    TNM

    7 najlepszych festiwali muzycznych tego lata na Śląsku

    Tauron Nowa Muzyka 2022

    Oto pełny program festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022

    Tarnowskie góry mali kamilianie

    Do tarnogórskich muzyków dołączają Mali Kamilianie

    Weltmajstry

    "Weltmajstry" Rokity na scenie katowickiego Korezu