Pierwszy taki przeszczep w Polsce. Lekarze z Zabrza przeprowadzili transplantację serca z zagranicy

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca jako pierwsi w Polsce przeprowadzili zabieg przeszczepu serca sprowadzonego z zagranicy. Wykwalifikowany zespół z Zabrza pobrał serce od dawcy pochodzącego z Czech. Dzięki temu nowe organ otrzymał 46-letni Marcin z województwa świętokrzyskiego, u którego kilka lat temu zdiagnozowano ciężką niewydolność serca.

- To pierwszy przypadek, kiedy zespół transplantacyjny z Polski pojechał po serce do przeszczepu poza granicę kraju - poinformowało 2 marca Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w którym przeprowadzono aż 101 transplantacji płuc i serc w 2022 roku.

Pobrania serca do przeszczepu od dawcy z Republiki Czeskiej dokonał zespół z Zabrza. W akcji uczestniczyli:

  • dr Piotr Pasek - chirurg pobierający,
  • dr Tomasz Niklewski, który dokonał oceny echograficznej serca,
  • Krzysztof Tkocz - pielęgniarz anestezjologiczny i koordynatorem transplantacyjnym w SCCS,
  • Danuta Tichy - pielęgniarka instrumentacji,
  • Marian Miller - kierowca,
  • natomiast koordynację przeprowadziła mgr Bogumiła Król.

Dzięki pomocy lokalnej policji, organ udało się przetransportować do granicy z Polską, a następnie do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Tam zespół docenta Tomasza Hrapkowicza przeprowadził operację transplantacji serca.

- Operacja przeszła planowo, bez niespodzianek - mówi dr hab. n. med. Tomasz Hrapkowicz. - W tej chwili pacjent jest pacjentem rehabilitującym, siedzącym, dobrze rokującym na przyszłość - dodaje.

Sześć lat oczekiwania na nowe serce

Serce sprowadzone od naszych południowych sąsiadów otrzymał 46-letni Marcin z województwa świętokrzyskiego. Mężczyzna został wpisany na Krajową Listę Oczekujących w 2017 roku. Od tamtej pory wymagał mechanicznego wspomagania krążenia. W ostatnich miesiącach konieczne były również hospitalizacje w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przeszczep serca z zagranicy w SCCS
SCCS.pl
- Mamy nadzieję, że to milowy krok w rozwoju polskich programów transplantacyjnych. Obecnie, kiedy mamy w kraju już siedem ośrodków transplantacji serca, musimy szukać nowych rozwiązań w dziedzinie donacji narządów do transplantacji – zaznacza Bogumiła Król, kierownik biura koordynacji transplantacji w Śląskiem Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Operacja doszła do skutku dzięki współpracy koordynatorów transplantacyjnych z Zabrza oraz dr Anny Pszenny z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

Poród po przeszczepie

Może Cię zainteresować:

Patrycja przeszła przeszczep płuc w Zabrzu. Teraz, trzy lata później, urodziła dziecko. To był pierwszy taki poród w Polsce

Autor: Katarzyna Pachelska

12/12/2022

Ukrainiec odzyskał wzrok w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Ukrainiec po 30 latach odzyskał wzrok. Specjalistyczną operację przeprowadzono w Katowicach

Autor: Patryk Osadnik

26/12/2022

Centrum Fizjoterapii ŚUM Katowice wizualizacja 1

Może Cię zainteresować:

Katowice. Willa Chruszczowa za 27 mln zł zmieni się w Centrum Fizjoterapii dla dzieci. Wizualizacje

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon