PiS podporządkuje sobie Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię? "Byłoby to ciało quasi-rządowe"

Samorządowcy chcą dyskutować o przyszłości Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z politykami. Zamierzają zaprosić na debatę. Tymczasem w kuluarach mówi się o tym, że Prawo i Sprawiedliwość chciałoby mieć wpływ na wybór władz Metropolii. - Wtedy nie byłoby to ciało samorządowe, ale quasi-rządowe - podkreślił Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM, w Radiu Piekary.

GZM
Kazimierz Karolczak

Samorządowcy chcą dyskutować o przyszłości Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z politykami. Zamierzają zaprosić na debatę czołowych kandydatów do Sejmu RP z terenu Metropolii.

- Liczymy, że odbędzie się dyskusja z mieszkańcami, samorządowcami. Wraz z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym chcemy zorganizować debatę, na którą zaprosimy czołowych kandydatów, aby odnieśli się do pomysłów, jakie mają samorządowcy, a także tych, które zostały wypracowane przez prof. Tomasza Pietrzykowskiego. Ta dyskusja dopiero się rozpoczyna. Nawet jako samorządowcy nie mamy jeszcze wspólnego stanowiska - wyjaśnił Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM, w Radiu Piekary.

„Wielkie Katowice” jak miasto stołeczne

Samorządowcy są zgodni co do tego, że ustawa metropolitalna wymaga zmian. Na stole leżą dwa scenariusze, które opracował zespół ekspertów, w tym prof. Tomasz Pietrzykowski z Uniwersytetu Śląskiego.

Scenariusz 1. zakłada utworzenie supermiasta, tzw. „Wielkich Katowic”. Miałyby one powstać z połączenia 18 miast tworzących rdzeń Metropolii. To Będzin, Bytom, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy i Zabrze.

„Wielkie Katowice” działałyby na zasadach podobnych do miasta stołecznego. Poszczególne miasta zachowałyby burmistrzów oraz rady, wykonując zadania o znaczeniu lokalnym. Natomiast prezydent i rada supermiasta odpowiadaliby m.in. za planowanie i realizację inwestycji ponadlokalnych, kształtowanie ładu przestrzennego, podnoszenie jakości usług publicznych etc.

Scenariusz 2. przewiduje poszerzenie kompetencji GZM, m.in. z zakresu transportu publicznego, utrzymania czystości, oświaty, odprowadzania ścieków, ochrony zdrowia.

- Ich przekazanie związkowi (metropolizacja) usprawni proces ich wykonywania, bowiem tych sferach metropolia stanowi jednolity i spójny obszar funkcjonalny (…) W ten sposób w ciągu kilku lat mogłoby dojść do głębokiego przeobrażenia logiki planowania i realizacji zadań publicznych na obszarze metropolii, wraz ze znaczącym podniesieniem efektywności ich wykonywania i znaczącym ograniczeniem zbędnego dublowania podobnych przedsięwzięć, inwestycji i struktur administracyjnych - przekonują autorzy projektu.

Metropolia podporządkowana decyzjom partyjnym?

Publicznej politycznej debaty na temat zmian ustawy metropolitalnej na razie brak. Nie wiadomo, czy ktokolwiek będzie chciał o tym rozmawiać przed wyborami parlamentarnymi, które mają odbyć się 15 października 2023 roku. Zwłaszcza, że z Prawa i Sprawiedliwości dochodzą głosy o pomyśle na podporządkowanie Metropolii decyzjom partyjnym, co jest nie w smak samorządowcom.

W kuluarach mówi się, że jeśli PiS wygra wybory i uzyska większość w Sejmie RP, zmianie ulegnie sposób wybierania władz GZM, aby musiało się to odbywać za rekomendacją premiera lub wojewody.

- Nie znam żadnego projektu. Wtedy nie byłoby to ciało samorządowe, ale quasi-rządowe - podkreślił Kazimierz Karolczak w Radiu Piekary.
Pałac w Żmigrodzie

Może Cię zainteresować:

Drogie dzieci, za wzgórzami i lasami, gdzieś na nieodkrytym śląskim pograniczu leży smoczy gród

Autor: Marcin Nowak

27/08/2023

Na wycieczkę w te góry dojedziemy w niecałe dwie godziny

Może Cię zainteresować:

Gdzie w góry ze Śląska? Worek Raczański, Babia Góra, Gorce - to tylko 2 godziny drogi. Blisko też Góry Opawskie

Autor: Tomasz Borówka

26/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jaroslaw szczesny

PiS traci kolejnego radnego w sejmiku. "Nie rozumiem"

Małgorzata Mańka Szulik

Największa szansa na zmianę władzy w Zabrzu

Referendum bytom

Nie będzie referendum ws. odwołania prezydenta Bytomia

Tuż po głosowaniu z całą rodziną

Kampania odbiła się na życiu rodzinnym nowego prezydenta

Arkadiusz Chęciński

"Za chwilę samorządy nie będą miały na wkłady własne"

Michał Wójcik

Naczelny ziobrysta Śląska, Zagłębia. Kim jest Michał Wójcik?

Minister Czarnek

Oświatowa Solidarność chce głowy ministra Czarnka