PiS pozbawił samorządy pieniędzy. Przed wyborami obiecuje miliony, bo brakuje nawet na ZUS

Władze Rudy Śląskiej zwróciły się z wnioskiem o odroczenie płatności składek ZUS, bo w miejskiej kasie brakuje pieniędzy. Tylko reforma podatkowa Prawa i Sprawiedliwości pozbawiła samorządu prawie 37 mln złotych. Do tego dochodzi inflacja etc. W związku ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu RP na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Premier Mateusz Morawiecki przyjechał i obiecał około 50 mln złotych.

KPRM
Premier Mateusz Morawiecki

Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk niedawno poinformował, że samorząd jest w trudnej sytuacji finansowej. Reforma podatkowa Prawa i Sprawiedliwości sprawiła, że wpływy do lokalnego budżetu z tytułu podatki PIT spadły w porównaniu do ubiegłego roku o pawie 37 mln złotych.

- Brak wspomnianych dochodów spotęgowany jest ciągłym wzrostem wydatków związanych m.in. z inflacją, rosnącymi kosztami utrzymania oraz z podwyższeniem pensji minimalnej, co stanowi istotny problem dla bieżącej działalności miasta - napisał Michał Pierończyk.

Magistrat zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o odroczenie płatności składek, aby móc w ogóle funkcjonować. Poproszono o to także podległe jednostki.

Premier obiecuje miliony dla samorządów

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu RP na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Po niespełna tygodniu do Rudy Śląskiej przyjechał premier Mateusz Morawiecki, który zapewnił, że pieniądze na bieżące funkcjonowanie samorządu się znajdą. Ile? Około 50 mln złotych. Skąd? Nie wiadomo.

- Chcemy dodatkowo wesprzeć samorządy, zwłaszcza w działalności bieżącej. Z jednej storny mamy inwestycje w drogi, szpitale, szkoły, remizy, żłobki, a z drugiej strony dla samorządowców bardzo ważne są także wydatki bieżące. Dlatego - po ostatnich zmianach - dokonaliśmy teraz w ustawie budżetowej nowych uzgodnień i w przypadku Rudy Śląskiej będzie to około 50 mln złotych na działalność bieżącą - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Chciałbym podkreślić, że rozmawialiśmy o finansach bieżących. Inwestycje są wykonywane i one cieszą, ale trzeba środków na ich utrzymanie, aby krew w tym samorządowym krwiobiegu płynęła. Premier Mateusz Morawiecki mnie uspokoił. Od objęcia urzędy apeluję co jakiś czas o reformę finansów samorządowych. Są różne metody. Mamy deklarację zwiększonej kwoty dla miast na prawach powiatu, które to najwięcej dochodów utraciły. Musimy funkcjonować dalej. To ważne, żeby nie ograniczać usług publicznych dla mieszkańców. Liczę na to, że ta obietnica zostanie spełniona - podkreślił Michał Pierończyk.

Odpady Rybnik

Może Cię zainteresować:

Czy to początek końca szalonych cen za śmieci? Rybniczanie dostali promocję: 4 razy mniej niż ich sąsiedzi

Autor: Michał Wroński

02/08/2023

Rammstein

Może Cię zainteresować:

Rammstein zatrząsł ziemią podczas koncertu na Stadionie Śląskim. Zarejestrowały to sejsmometry

Autor: Patryk Osadnik

01/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon