PKP PLK ogłosiła trzeci przetarg na zaprojektowanie zadania z Kolei Plus w woj. śląskim

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na zaprojektowanie dobudowy drugiego toru między Katowicami Piotrowicami a Orzeszem Jaśkowicami. Dzięki tej inwestycji więcej pociągów będzie mogło kursować między stolicą województwa, a Rybnikiem, Raciborzem i dalej w kierunku Czech.

fot. PKP PLK
Przystanek Łaziska Górne

Drugi tor między Katowicami Piotrowicami a Orzeszem Jaśkowicami ma powstać w ramach rządowego programu Kolej Plus. Program jest rządowy, lecz udział (także finansowy) mają w nim lokalne samorządy, a pieniądze do realizacji zadania dokłada Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia.

Umowę na realizację tego przedsięwzięcia (oraz pięciu innych, które dofinansowuje GZM) podpisano w grudniu. Teraz PKP PLK podała zaś, że ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie inwestycji.

Zgodnie z harmonogramem prace projektowe przeprowadzone mają zostaćw latach 2023 – 2026, a sama budowa w latach 2026 – 2029. W ramach zadania wybudowane zostanie 20 km toru i sieci trakcyjnej, a także nowe przystanki w Mikołowie: Kamionka, Reta i Osiedle Mickiewicza. Ponadto przewidziana jest przebudowa stacji: Mikołów, Orzesze, Łaziska Górne, gdzie zostaną dobudowane perony, uwzględniające potrzeby osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Szacowana wartość całości prac projektowych i budowlanych to ok. 460 mln zł.

Budowa drugiego toru pozwoli zwiększyć przepustowość linii. Będzie mogło kursować nią więcej pociągów między Katowicami a Rybnikiem, Raciborzem i dalej w kierunku Czech. Przypomnijmy, że zgodnie z zasadami programu Kolej Plus korzystające z niego samorządy muszą zagwarantować, iż na liniach objętych programem jeździć będzie nie mniej niż cztery pary pociągów na dobę. Przedstawiciele Metropolii, która będzie płacić za ich kursowanie, zapewniają, że w rzeczywistości będzie ich więcej niż wymagane cztery pary na dobę.

Jak informuje PKP PLK do tej pory ogłoszono już przetargi na trzy inwestycje zaplanowane w ramach programu Kolej Plus na terenie woj. śląskiego – w gronie tym jest przywrócenie ruchu pasażerskiego między Katowicami Ligotą a Tychami (przez Murcki) oraz budowa łącznicy kolejowej, która usprawni połączenie Bytomia z Zabrzem i Rudą Chebzie oraz Katowicami.

Pociąg Kolei Śląskich na stacji Ruda Chebzie

Może Cię zainteresować:

Metropolia dokłada się do inwestycji w Kolei Plus. Zapłaci też za kursowanie pociągów

Autor: Michał Wroński

05/12/2022

Leo Express Praga

Może Cię zainteresować:

Czeski Leo Express chce codziennych pociągów z Katowic do Pragi. Są już wnioski o otwarcie nowych połączeń

Autor: Michał Wroński

12/02/2023

Pociągi PKP Intercity

Może Cię zainteresować:

Czy na pewno jest sens budować dwie linie kolejowe z Katowic do Jastrzębia – Zdroju?

Autor: Michał Wroński

18/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon