Planetarium Śląskie już po modernizacji. Zajrzeliśmy do środka. To teraz Planetarium - Śląski Park Nauki RECENZJA

Planetarium Śląskie w Chorzowie po modernizacji! Czekaliśmy na to długo, ale wreszcie się doczekaliśmy. W sobotę 11 czerwca 2022 legendarny obiekt w Parku Śląskim zostanie na nowo udostępniony odwiedzającym. Planetarium - Śląski Park Nauki to ogromna atrakcja nie tylko dla miłośników astronomii.

Planetarium Śląskie działa od 1955 r. Jest największym planetarium w Polsce. Obiekt zaprojektowany przez Zbigniewa Solawę był swego rodzaju forpocztą Space Age, czyli nurtu w architekturze inspirowanego lotami kosmicznymi oraz badaniami Kosmosu.

Planetarium Śląskie. Nowa odsłona kosmosu

Przy Planetarium utworzono też obserwatorium astronomiczne z największym w tamtym czasie w kraju refraktorem (czyli teleskopem soczewkowym), stację sejsmologiczną i stację klimatologiczną z ogródkiem meteorologicznym.

Sercem Planetarium był zainstalowany w sali projekcyjnej na około 400 osób projektor (tzw. UPP, czyli Universal Projection Planetarium), mogący wyświetlić ponad 8000 gwiazd i innych ciał niebieskich jednocześnie, a wyprodukowany w zakładach Zeissa w Jenie.

W Planetarium Śląskim po remoncie zastąpił go ultranowoczesny, hybrydowy system projektorów, wyświetlający obraz w technologii ponad 8K.

Planetarium Śląskie 2

Może Cię zainteresować:

Pierwsza kosmiczna inwestycja na Śląsku. To właśnie o Planetarium pisano: "Pojmiemy ład i sens myśli ludzkiej"

Autor: Tomasz Borówka

23/06/2023

Czy nadal czeka nas zachwyt Planetarium z czasów młodości?

Bywają takie miejsca, z którymi wiążą nas piękne wspomnienia, ale do których lepiej nie wracać. Inaczej grozi nam szok i żal na widok tego, jak zniszczył je upływ czasu, przez co nie są już tym samym, co pielęgnowaliśmy w pamięci.

Jednak nie obawiajcie się - z Planetarium Śląskim tak nie jest! Jeżeli astronomiczne seanse, na jakie chodziliście tam w młodości, wywarły na was niezapomniane wrażenie, nadal zachwycać się będziecie jak dzieci wspaniałością Wszechświata. I tak samo, o ile nie bardziej, zachwycać się będą wasze dzieci i wnuki. Nowy system projekcyjny jest niesamowity. Przykładowo, dawny wyświetlał gwiazdy w jednolicie białym kolorze. Nowy system ich kolory różnicuje. Betelgeuse w Orionie zobaczycie taką, jaką jest naprawdę - czerwoną, podobnie jak Aldebaran w gwiazdozbiorze Byka. Dawny UPP wyświetlał Drogę Mleczną taką, jaką widzimy gołym okiem, czyli jako srebrzystą mgiełkę. Nowy potrafi wyświetlić pojedyncze gwiazdy, z których składa się ta nasza Galaktyka. Nie koniec na tym - wyświetla obiekty astronomiczne niewidoczne gołym okiem. Ale sięgnąwszy po lornetkę (Planetarium ma ich parę na podorędziu - może niektórym wypożyczy) i przyłożywszy ją do oku, zobaczycie mgławice i obiekty pozagalaktyczne, których nie można dostrzec bez pomocy optyki.

Dodajmy do tego pasjonujące programy, przy wtórze niesamowitej, dynamicznej i monumentalnej muzyki imponującego systemu nagłośnienia ukazujące zarówno świat w makroskali gwiazd i galaktyk, jak i subatomowy mikroświat. Te widowiska wbiją was w fotel. Albo wygodną kanapę, gdyż w nowej sali projekcyjnej jest też możliwość oglądania seansów na leżąco.

Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Odliczamy dni do otwarcia Planetarium Śląskiego. Jak wygląda po remoncie? Sprawdźcie sami: sprzed obiektu zniknęło ogrodzenie

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/05/2022

Atrakcje zmodernizowanego Planetarium Śląskiego

Jakie jeszcze nowe atrakcje przyciągną tłumy odwiedzających (bo w to nie wątpimy) do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki? Są wśród nich:

  • wieża widokowa, z której ogarniecie wzrokiem nie tylko Park Śląski, ale i teren okolicznych miast.
  • symulatory lotów kosmicznych
  • kabina wstrząsów sejsmicznych, stylizowana na pokój z lat 50. XX wieku.

Ale nie tylko. Planetarium Śląskie po modernizacji wkroczyło na nowy, jeszcze wyższy poziom popularyzacji nauki. W Planetarium czeka na Was technologia na miarę XXI wieku, pozwalająca na bliższe poznanie Wszechświata i rządzących nim praw. Umożliwia to szereg multimedialnych urządzeń. "100 milionów gwiazd wyświetlanych przez nowy projektor. 3 ekspozycje z dziedziny sejsmologii, meteorologii i astronomii. Obraz w rozdzielczości 8K (44 milionów pikseli) wyświetlany na nowym ekranie o powierzchni ponad 800 metrów2" - wyliczał podczas piątkowej konferencji marszałek Jakub Chełstowski.

Planatarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Otwarcie Planetarium Śląskiego w najbliższy weekend. Jest już cennik biletów

Autor: Maciej Poloczek

07/06/2022

Weekend otwarcia 11-12 czerwca 2022

W weekend otwarcia Planetarium Śląskiego (czyli sobota-niedziela 11-12 czerwca 2022) seanse dla publiczności będą się odbywać w dzień i w nocy. Pierwszy z nich rozpocznie się w sobotę 11 czerwca o godzinie 12:00. Jednak nie koniec na tym. Dodatkową atrakcją z okazji otwarcia będą koncerty w plenerze, na scenie przed budynkiem Planetarium. Otwarciu Planetarium - Śląskiego Parku Nauki będą towarzyszyć koncerty, na których wystąpią:

  • o godz. 17:00 Dawid Kwiatkowski
  • o godz. 18:30 Król
  • o godz. 20:00 Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego a także trio wirtuozów skrzypiec V3 w składzie: Krzesimir Dębski, Piotr Gładki, Mariusz Patyra z koncertem muzyki filmowej

Zaś o 21:30 odbędzie się Drone Show przy wykorzystaniu 50 dronów.

Na koncerty wstęp jest wolny.

Brian May

Może Cię zainteresować:

Brian May i gwiazdy marzeń. W idealnym Wszechświecie to oni wystąpiliby na otwarciu Planetarium Śląskiego

Autor: Tomasz Borówka

23/05/2022

Budowa Planetarium Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Terraforming, czyli Planetarium Śląskie jak na innej planecie. Archiwalne zdjęcia z budowy to jak film science fiction

Autor: Tomasz Borówka

17/04/2022

Planetarium Śląskie 2

Może Cię zainteresować:

Pierwsza kosmiczna inwestycja na Śląsku. To właśnie o Planetarium pisano: "Pojmiemy ład i sens myśli ludzkiej"

Autor: Tomasz Borówka

23/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon