Po skandalu w diecezji sosnowieckiej Tomasz Terlikowski wzywa do odwołania biskupa Kaszaka

Nie będzie uzdrowienia tej diecezji bez odwołania jej ordynariusza, bez watykańskiej, niezależnej całkowicie od polskich układów komisji, i bez jawnego, transparentnego raportu na temat wydarzeń z diecezji sosnowieckiej – tak w swoim komentarzu na temat sytuacji w diecezji rządzonej przez biskupa Grzegorza Kaszaka pisze katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.

diecezja.sosnowiec.pl
Biskup Grzegorz Kaszak 01

Nocna impreza na probostwie. Doszło do interwencji pogotowia i policji

O wydarzeniach na terenie plebanii bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej grzmią media w całej Polsce. Wedle ustaleń Gazety Wyborczej w budynku należącym do parafii kilku księży zorganizowało imprezę, na którą zamówiono męską prostytutkę. „Fakt” podaje, że uczestnicy spotkania mieli zażyć silne środki na potencję. W trakcie imprezy jeden z mężczyzn stracił przytomność. Inny miał wezwać pogotowie, ale kiedy ratownicy dotarli na miejsce nie chciano im otworzyć drzwi. W tej sytuacji wezwano policję i dopiero wtedy funkcjonariusze wraz z ratownikami weszli do mieszkania na plebanii. W środku – jak donosi "Fakt" – znajdował się nieprzytomny, nagi mężczyzna. Przewieziono go na szpitalny SOR, a prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie „nieudzielenia pomocy osobie będącej w stanie zagrożenia życia”.

Więcej o tych wydarzeniach:

Sosnowiecka Kuria Diecezjalna w wydanym w środę (20 września) oświadczeniu potwierdziła, że 12 września proboszcz parafii pw. NMP Anielskiej poinformował ją pisemnie „interwencji pogotowia i policji" w mieszkaniu jednego z księży.

- Tego samego dnia Biskup Sosnowiecki powołał Komisję, aby w trybie pilnym wyjaśniła fakty i okoliczności zaistniałej sytuacji. W świetle dotychczasowych ustaleń Komisji należy nadmienić, że jej ustalenia różnią się od informacji przedstawionych przez niektóre media – czytamy w oświadczeniu Biura Prasowego Diecezji, które kończy się zapowiedzią, że po zakończeniu prac Komisji i ustaleniu okoliczności zdarzenia biskup „podejmie stosowne kroki przewidziane prawem kanonicznym”.

Terlikowski wylicza skandale pod okiem biskupa. „Diecezja gnije od środka”

- Skandal z Dąbrowy Górniczej to kolejny z długiej listy skandali, które dotykają tej diecezji, pod rządami tego konkretnego biskupa – stwierdza w opublikowanym przez Wirtualną Polskę komentarzu Tomasz Terlikowski, katolicki dziennikarz i publicysta, który kilka lat temu przewodniczył komisji badającej sprawę dominikanina Pawła M. (duchownemu zarzucano stosowanie wobec wiernych przemocy fizycznej, psychicznej, duchowej i seksualnej).

W swym komentarzu Terlikowski zwraca uwagę, że to nie pierwszy skandal w sosnowieckiej diecezji pod rządami jej aktualnego biskupa. Przypomina, że kilkanaście lat temu rozwiązano sosnowieckie seminarium po tym do mediów wyciekły informacje kompromitujące rektora. Sytuację badała watykańska komisja, po czym – jak stwierdza Terlikowski - „seminarium zostało rozwiązane i powołane na nowo w innym miejscu, jego przełożeni przeniesieni w inne miejsce, a i wśród kleryków zrobiono czystkę, odsyłając część do domów”. Publicysta przypomina ponadto wątek tragicznej śmierci w tym roku dwóch księży z diecezji sosnowieckiej w kontekście której wątek seksualny także jest bardzo poważnie brany pod uwagę.

- Te trzy historie pokazują całkowicie jednoznacznie, że podziemne życie seksualne (w dużej mierze homoseksualne) w diecezji sosnowieckiej ma się świetnie, że orgie organizuje się w mieszkaniach służbowych (a to oznacza na plebaniach), kwitło w seminarium, a biskup diecezji nie robi z tym nic – komentuje Terlikowski zarzucając biskupowi sosnowieckiemu hipokryzję (bo publicznie piętnuje środowisko LGBT+). Zdaniem publicysty hierarcha pozostaje na swoim stanowisko (dodajmy, że biskupem sosnowieckim jest od lutego 2009 r.) tylko dlatego, że ma mocne „plecy” w Watykanie, choć – jak ocenia – „diecezja gnije od środka”.

- Mam nadzieję, że przyszedł wreszcie czas, żeby jasno powiedzieć, że nie będzie uzdrowienia tej diecezji bez odwołania jej ordynariusza, bez watykańskiej, niezależnej całkowicie od polskich układów komisji, i bez jawnego, transparentnego raportu na temat wydarzeń z diecezji sosnowieckiej. Domagać zaś tego powinny się nie tylko media, ale także polscy biskupi – wzywa Terlikowski.

Podpalono drzwi dąbrowskiej bazyliki

Tymczasem już po opublikowaniu komentarza Tomasza Terlikowskiego o dąbrowskiej parafii pw. NMP Anielskiej znowu zrobiło się głośno w mediach. Tym razem za sprawą nocnego pożaru, jaki miał miejsce z czwartku na piątek (21/ 22 września). Wszystko wskazuje na to, że był on efektem podpalenia. Oblane łatwopalną substancją, a następnie podpalone zostały drzwi do kościoła. Ogień szybko ugaszono, ale od razu pojawiły się pytania o ewentualny związek tego pożaru z wydarzeniami na plebanii. Finalnie okazało się, że osoba podejrzewana o ten czyn miała w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Po zatrzymaniu 38-latek przyznał się do podpalenia.

Policja

Może Cię zainteresować:

Martwego diakona znaleziono w bramie. Tego samego dnia tragicznie zmarł inny ksiądz z Sosnowca

Autor: Patryk Osadnik

08/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Samorządowcy z umowami na realizację projektów zakładających powstanie nowych CUS

"Nowe spojrzenie na usługi społeczne"

Kościół pw. NPM Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Seksskandal w Dąbrowie Górniczej: raport kościelnej komisji

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny