Po Wielkanocy w Katowicach i Tychach konsultacje w sprawie budowy kolei do Ostrawy

Działająca na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego firma zorganizuje 19 kwietnia dwa spotkania z mieszkańcami Katowic w sprawie budowy linii kolejowej, mającej prowadzić do czeskiej Ostrawy. Trzy dni później konsultacje społeczne w sprawie tej inwestycji zamknie spotkanie w Tychach.

PKP PLK
Tory

W środę (30 marca) rozpoczęły się przełożone z lutego spotkania konsultacyjne dotyczące przebiegu planowanej linii kolejowej z Katowic do Jastrzębia – Zdroju i czeskiej Ostrawy. To jedna z tzw. szprych, które prowadzić mają do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Do 2027 r. ma on powstać między Warszawą a Łodzią, łącząc w sobie nowe centralne lotnisko dla Polski (zastąpi warszawskie Okęcie) oraz zintegrowany z nim kolejowy węzeł przesiadkowy.

Sama budowa linii kolejowej Katowice – Ostrawa rozpocząć ma się w roku 2023 i zakończyć w roku 2027. Przebieg magistrali nie został jeszcze ostatecznie wytyczony – w grę wchodzą cztery potencjalne warianty. Pewnym jest, że linia ma prowadzić od centrum Katowic do Piotrowic. Potem – w zależności od przyjętej opcji - przecinać będzie południowo – zachodnie krańce Katowic, skrawek Tychów, Mikołowa, Wyry, Orzesze i zmierzać w kierunku Żor, bądź też z Piotrowic będzie prowadzić bezpośrednio do Mikołowa (i tu także są różne możliwości przebiegu), a dalej do Łazisk Górnych oraz Orzesza. Żaden z tych wariantów nie jest „bezkolizyjny” w stosunku do istniejącej zabudowy. Każdy ma też swoich przeciwników, obawiających się konieczności sprzedaży swych domów i działek, ewentualnych wywłaszczeń, spadku wartości nieruchomości, zniszczenia terenów zielonych, czy hałasu towarzyszącego budowie i późniejszej eksploatacji trasy.

Konsultacje CPK w Katowicach i Tychach. Jest data

Wariant inwestorski, które CPK przedstawi we wniosku o decyzję środowiskową powstać ma w ciągu najbliższych miesięcy. Na jego kształt wpływ mają mieć (tak przynajmniej deklarują przedstawiciele CPK-u) konsultacje społeczne z mieszkańcami i samorządami gmin, które przeciąć ma linia. Początkowo konsultacje miały odbyć się w lutym, ale ze względu na ówczesną sytuację epidemiczną zostały przełożone i ostatecznie rozpoczęły się dopiero w tym tygodniu (do tej pory odbyły się spotkania w Czerwionce – Leszczyny i Łaziskach Górnych).

W nowym terminarzu konsultacji społecznych długo brakowało informacji o spotkaniu w Katowicach, ale wreszcie doczekaliśmy się tej daty. 19 kwietnia w stolicy regionu zaplanowano dwa spotkania – jedno rozpocznie się o godz. 15.30 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E. Abramowskiego przy ul. Harcerzy Września 1939 w Piotrowicach, drugie zaś o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej Nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki przy ul. J. Malczewskiego 1. Trzy dni później cykl konsultacji społecznych zamknie spotkanie w Tychach (w auli budynku szkolnego Allstars przy al. Niepodległości 32).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pociąg PKP Intercity

Tak CPK chce budować kolej na Śląsku. Znamy kluczowe terminy

Tusk Mikołów Mokre

Donald Tusk przyjechał do protestujących przeciwko CPK

Katowice Dworzec PKP

Ile zapłaci państwo za działki przejmowane pod kolej do CPK?

Prace torowe Łaziska

„Na stole” dwa dodatkowe warianty przebiegu kolei do CPK

CPK Mikołów i Katowice

Kolej do CPK? Nie ma się z czego śmiać. Idźmy na konsultacje

Pociąg Kolei Śląskich

Odpływ Ukraińców a kolej. "Spokojnie, to tylko 3 procent"

Pendolino

Ostatnia szansa, by zabrać głos w sprawie kolei do CPK