Po Wielkanocy w Katowicach i Tychach konsultacje w sprawie budowy kolei do Ostrawy

Działająca na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego firma zorganizuje 19 kwietnia dwa spotkania z mieszkańcami Katowic w sprawie budowy linii kolejowej, mającej prowadzić do czeskiej Ostrawy. Trzy dni później konsultacje społeczne w sprawie tej inwestycji zamknie spotkanie w Tychach.

PKP PLK
Tory

W środę (30 marca) rozpoczęły się przełożone z lutego spotkania konsultacyjne dotyczące przebiegu planowanej linii kolejowej z Katowic do Jastrzębia – Zdroju i czeskiej Ostrawy. To jedna z tzw. szprych, które prowadzić mają do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Do 2027 r. ma on powstać między Warszawą a Łodzią, łącząc w sobie nowe centralne lotnisko dla Polski (zastąpi warszawskie Okęcie) oraz zintegrowany z nim kolejowy węzeł przesiadkowy.

Sama budowa linii kolejowej Katowice – Ostrawa rozpocząć ma się w roku 2023 i zakończyć w roku 2027. Przebieg magistrali nie został jeszcze ostatecznie wytyczony – w grę wchodzą cztery potencjalne warianty. Pewnym jest, że linia ma prowadzić od centrum Katowic do Piotrowic. Potem – w zależności od przyjętej opcji - przecinać będzie południowo – zachodnie krańce Katowic, skrawek Tychów, Mikołowa, Wyry, Orzesze i zmierzać w kierunku Żor, bądź też z Piotrowic będzie prowadzić bezpośrednio do Mikołowa (i tu także są różne możliwości przebiegu), a dalej do Łazisk Górnych oraz Orzesza. Żaden z tych wariantów nie jest „bezkolizyjny” w stosunku do istniejącej zabudowy. Każdy ma też swoich przeciwników, obawiających się konieczności sprzedaży swych domów i działek, ewentualnych wywłaszczeń, spadku wartości nieruchomości, zniszczenia terenów zielonych, czy hałasu towarzyszącego budowie i późniejszej eksploatacji trasy.

Konsultacje CPK w Katowicach i Tychach. Jest data

Wariant inwestorski, które CPK przedstawi we wniosku o decyzję środowiskową powstać ma w ciągu najbliższych miesięcy. Na jego kształt wpływ mają mieć (tak przynajmniej deklarują przedstawiciele CPK-u) konsultacje społeczne z mieszkańcami i samorządami gmin, które przeciąć ma linia. Początkowo konsultacje miały odbyć się w lutym, ale ze względu na ówczesną sytuację epidemiczną zostały przełożone i ostatecznie rozpoczęły się dopiero w tym tygodniu (do tej pory odbyły się spotkania w Czerwionce – Leszczyny i Łaziskach Górnych).

W nowym terminarzu konsultacji społecznych długo brakowało informacji o spotkaniu w Katowicach, ale wreszcie doczekaliśmy się tej daty. 19 kwietnia w stolicy regionu zaplanowano dwa spotkania – jedno rozpocznie się o godz. 15.30 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E. Abramowskiego przy ul. Harcerzy Września 1939 w Piotrowicach, drugie zaś o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej Nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki przy ul. J. Malczewskiego 1. Trzy dni później cykl konsultacji społecznych zamknie spotkanie w Tychach (w auli budynku szkolnego Allstars przy al. Niepodległości 32).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon