Od dzisiaj podwyżka opłat za przejazd autostradą A4 z Katowic do Krakowa

Od poniedziałku, 4 lipca za przejazd samochodem osobowym autostradą A4 z Katowic do Krakowa zapłacimy 26 złotych. W obie strony 52 złote. Zniżki jednak też są. Pod warunkiem, że skorzystamy z płatności elektronicznych.

GOV
Autostrada A4

Zgodnie z zapowiedziami koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków, czyli Stalexport Autostrada Małopolska S.A., od poniedziałku (4 lipca 2022 roku) podnosi opłaty za przejazd na obu bramkach.

- Do zmiany stawek za przejazd zmusza nas wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii - wyjaśniał niedawno Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM S.A.

Podwyżka opłat za przejazd A4 z Katowic do Krakowa. Ile zapłacimy?

Według nowego cennika opłata za przejazd płatnym odcinkiem A4 Katowice-Kraków będzie kosztować:

  • 6 złotych dla motocykli (brak podwyżki),
  • 13 złotych dla samochodów o dwóch osiach (podwyżka o 1 złoty),
  • 24 złote dla samochodów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest wkoło bliźniacze i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami (podwyżka o 2 złote),
  • 24 złote dla samochodów o trzech osiach i pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna jest wyposażona wkoło bliźniacze z przyczepami (podwyżka o 2 złote),
  • 40 złotych dla pojazdów samochodowych o więcej niż trzech osiach, pojazdów samochodowych o trzech osiach z przyczepami i pojazdów samochodowych o więcej niż trzech osiach z przyczepami (podwyżka o 5 złotych),
  • 40 złotych dla pojazdów nie mieszących się w pozostałych kategoriach i pojazdów, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach ruchu drogowego (podwyżka o 5 złotych).

Należy pamiętać, że przejazd całego płatnego odcinka autostrady to podwójny koszt, ponieważ bramki są dwie. To oznacza, że jadąc samochodem osobowym z Katowic do Krakowa zapłacimy 26 złotych. W obie strony 52 złote. Jednak niższe stawki nadal będą obowiązywać kierowców samochodów osobowych, którzy korzystają z płatności elektronicznych (A4Go i Telepass, a także aplikacji Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz ORLEN Flota). Oni zapłacą za przejazd 10 złotych, czyli złotówkę więcej niż dotychczas. To oznacza, że za przejazd z Katowic do Krakowa zapłacą 20 złotych. W obie strony 40 złotych.

Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

Kierowcy płacą krocie za przejazdy autostradą A4. To setki milionów złotych

Autor: Patryk Osadnik

08/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon