Pogrzeb Bolka von Hochberg w 1936 roku. Historia jednego zdjęcia

Zmarły 27 sierpnia 2022 roku książę Bolko von Hochberg von Pless był imiennikiem swego ojca (który choć na chrzcie otrzymał imię Konrad, to Bolkiem go nazywano). Jego śmierć przypomniała nam tę fotografię z pogrzebu w Pszczynie sprzed lat.

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Pogrzeb Bolka von Hochberg w roku 1936

To zdjęcie wykonano podczas pogrzebu Bolka von Hochberg von Pless w 1936 roku, a jego autorem jest słynny fotograf Czesław Datka. Przedstawia ono najważniejszych członków konduktu pogrzebowego, zmierzających do grobowca w pałacowym parku, w którym Bolko został pochowany. Jak głosi opis fotografii w Narodowym Archiwum Cyfrowym (zapewne sporządzony przez Datkę), są na nim ojciec zmarłego książę Jan Henryk XV, jego brat, hrabia Aleksander von Hochberg oraz żona, Klotylda von Hochberg.

Każda z tych postaci godna jest osobnej i to ekscytującej opowieści. Jednak nie będziemy ich snuć w dniach żałoby po odejściu syna Bolka i Klotyldy. Przypomnijmy za to, jak chwilę uwiecznioną na zdjęciu Datki relacjonowała ówczesna prasa:

Tuż za karawanem jechał w wózku, popychanym przez służbę ojciec zmarłego, ks. Pszczyński, który nie włada nogami. Ks. Pszczyński był ubrany w frak, z licznemi orderami niemieckiemi na piersiach. W pierwszym szeregu szedł starszy brat brat zmarłego, hr. Aleksander, z wdową po zmarłym, hr. Klotyldą, b. żoną starego księcia i ojca zmarłego. W dalszych szeregach szli pozostali członkowie rodziny ks. Pszczyńskiego.

Tymczasem jednak zarówno ta relacja prasowa, jak i opis fotografii zawierają błąd. Klotylda von Hochberg nie była obecna na pogrzebie męża. Przebywała wtedy w Monachium. Kobieta na zdjęciu jest inną osobą. Kim? O tym przy innej okazji.

Książę Bolko von Hochberg

Może Cię zainteresować:

Bolko von Hochberg nie żyje. Zmarł książę pszczyński, głowa jednego z najbardziej znanych arystokratycznych rodów Śląska

Autor: Redakcja

28/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej

W miejskiej bibliotece otwarto czytelnię regionalną

Centrum Katowic, rok 1924

Tak, Katowice zmieniły się bardziej niż twarz Króla Popu

Hotel Admiralspalast w październiku 2022

Babilon Berlin po śląsku: Hotel Admiralspalast od środka

Historyczny Ślązag. Park w Radzionkowie pierwowzorem Parku Śląskiego

Historyczny Ślązag. Pierwowzór Parku Śląskiego

Mikołaj z Kuzy

Sex civitates. O co chodziło Mikołajowi z Kuzy?

Cieszyn Wzgórze Zamkowe Wieża Piastowska

Śląsk Cieszyński. Nasza kolebka i wypoczynkowe ustronie

Zabudowa ul Kościelnej w 1995 r., Ruda Śląska

"Na Nikiszu był regulamin: nie prać i suszyć ubrań w domu"