Pogrzeb Franciszka Pieczki. Rodzina poinformowała o dacie i miejscu ceremonii

Znany śląski aktor - Franciszek Pieczka zmarł 23 września. Mieszkaniec Godowa znany był z roli Gustlika Jelenia w serialu ,,Czterej pancerni i pies". Rodzina wybitnego artysty poinformowała o miejscu oraz dacie pogrzebu.

Pieczka Franciszek

Jak poinformowała rodzina Franciszka Pieczki, msza święta w jego intencji zostanie odprawiona w czwartek, 29 września o godzinie 12 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po mszy nastąpi odprowadzenie trumny na cmentarz w Aleksandrowie - przekazała stacja radiowa RMF FM.

Twórczość i życiorys Franciszka Pieczki

W piątek, 23 września w wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka. Aktor urodził się w Godowie na Górnym Śląsku. Artysta zagrał w ponad stu filmach i serial, w tym m. in. w: ,,Czterej pancerni i pies", ,,Chłopi", ,,Syzyfowe prace" oraz ,,Quo Vadis". W 2017 roku został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego.

Od małego był zafascynowany kinem: jako 10-latek wymykał się z domu, by zobaczyć film na wielkim ekranie. „Ojciec nie chciał, żebym do kina chodził. Mówił, że to świństwo, deprawacja i bezbożność. Gdy w 1938 roku Polacy wkroczyli na Zaolzie, pomaszerowałem z Godowa do czeskich Petrovic, żeby zobaczyć „Znachora”. Kazimierz Junosza-Stępowski był w tej roli nieprawdopodobny! Ze starszymi kolegami zasuwaliśmy do kina z kilkanaście kilometrów na piechotę” - opowiadał.

„Wróciłem do domu, a ojciec już czekał na mnie z pasem. Lał mnie pasem po gołym tyłku i krzyczał: Jo ci dom Znachora! Jo ci dom Znachora!. Gdy już zostałem aktorem, żartowałem z ojcem: Widzisz, jak to bicie pasem mi było potrzebne. Później chodziłem też oglądać filmy w Wodzisławiu. I tata dalej był nieprzejednany: „Pierona, żeby tam bomba jaka rypła, żeby to bezbożnictwo rozwaliła!” - mówił aktor.
Requiem

Może Cię zainteresować:

Filmy z Franciszkiem Pieczką można oglądać za darmo na platformie streamingowej 35mm.online

Autor: Katarzyna Pachelska

26/09/2022

Franciszek Pieczka nie żyje

Może Cię zainteresować:

"Zawsze będę Ślązakiem" - mówił Franciszek Pieczka. Został aktorem, choć ojciec zlał go kiedyś za wizytę w kinie

Autor: Marcin Zasada

24/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon