Pogrzeb Marii Pańczyk odbędzie się w sobotę w Tarnowskich Górach

Pogrzeb wybitnej Ślązaczki, ambasadorki języka i kultury śląskiej Marii Pańczyk-Pozdziej odbędzie się w sobotę, 21 maja 2022 roku, w jej rodzinnym mieście.

Patryk Osadnik
Maria Pańczyk

W czwartek, 12 maja 2022 roku, Radio Katowice podało smutną wiadomość o śmierci Marii Pańczyk-Pozdziej. Dziennikarka od 1971 roku związana była z katowicką rozgłośnią, a za swoje dokonania została nagrodzona Złotym Mikrofonem. Stworzyła m.in. audycję „Po naszymu, czyli po śląsku”.

„Po naszymu, czyli po śląsku” to również nazwa corocznego konkursu, który organizowała od 1993 roku, wybierając Ślązaka lub Ślązaczkę Roku. Jego laureaci mieli okazję spotkać się w Teksasie z potomkami emigrantów, którzy przed laty opuścili Śląsk i wyjechali na Dziki Zachód. Maria Pańczyk przez lata tworzyła most pomiędzy Śląskiem a teksańską emigracją. – Zrobiła dla Śląska naprawdę wiele. Stworzyła najwspanialszy konkurs promujący śląską godkę: „Po naszymu czyli po śląsku”. Przetrwał blisko 30, a wzięło w nim udział ponad 2 tysiące uczestników, także z amerykańskiej Polonii. Dwukrotnie, w 1998 i 2004 roku, konkurs był zorganizowany w Teksasie wśród tamtejszych potomków śląskich osadników – wspomina zmarłą Teresa Semik.

Pogrzeb Marii Pańczyk

Pogrzeb Marii Pańczyk - Pozdziej odbędzie się w sobotę, 21 maja 2022 r. Wprowadzenie trumny do kościoła św. Piotra i Pawła ma odbyć się o godzinie 9:10, po mszy nastąpi przejście na cmentarz św. Anny w Tarnowskich Górach.

Na piątek, 20 maja 2022 r., zaplanowano modlitwę za zmarłą. Odbędzie się o godzinie 18:00 w kaplicy przy kościele Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach.

Maria Pańczyk była senatorką VI, VII, VIII i IX kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej, ale przede wszystkim wybitną Ślązaczką, ambasadorką języka i kultury śląskiej. To ogromna strata dla regionu. Zmarła w wieku niespełna 80 lat

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Maria Pańczyk-Pozdziej

Maria Pańczyk nawet śniła po śląsku

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców