Pogrzeb Marka Plury odbędzie się 24 stycznia. Senatora pożegnamy w Katowicach

Senator Marek Plura przez całe swoje zawodowe życie angażował się w sprawy osób z niepełnosprawnościami. Sam był jedną z nich. Zmagał się z zanikiem mięśni. Wielokrotnie domagał się także uznania języka śląskiego. Zmarł w wieku 52 lat. Jego pogrzeb odbędzie się 24 stycznia w Katowicach.

Marek Plura 2

Jeszcze na początku stycznia Marek Plura brał udział w pracach Senatu RP. Na Facebooku zamieścił zdjęcie ze spotkania noworocznego, na które zaprosił harcerzy z Katowic. Niestety kilka dni później trafił do szpitala w związku z powikłaniami po grupie. Jego stan był bardzo ciężki. Zmarł w sobotę, 21 stycznia, w wieku 52 lat.

Marek Plura. Poseł, europoseł, senator

W swojej karierze zawodowej Marek Plura całe życie angażował się w sprawy osób z niepełnosprawnościami. Sam był jedną z nich. Zmagał się z niezwykle rzadkim i postępującym zanikiem mięśni. Poruszał się na wózku. Potrzebował wsparcia asystentów. Drugą gałęzią jego działalności publicznej były sprawy Górnego Śląska. Mówił o tym głośno najpierw na łamach Sejmu RP, później Parlamentu Europejskiego, a w ostatnich latach Senatu RP.

Był autorem trzech projektów ustaw zakładających wprowadzenie języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Planował złożenie kolejnego po opublikowaniu wyników Narodowego Spisu Powszechnego. To on zaproponował Dziyń Ślōnskij Fany.

- Chcieliśmy pokazać, że mamy nie tylko swoją flagę, bo ona jest symbolem, ale przede wszystkim swoją tożsamość. Tożsamość, która wyrosła w oparciu o bardzo bogatą historię, ale jednak inną od tej ogólnopolskiej. Pokazać, że mamy tradycje i język ukształtowane przede wszystkim na historii własnego regionu, ale też wszystkich narodowości i tożsamości, które przez setki lat tutaj, na skrzyżowaniu szlaków europejskich „osiadały” i „dosypywały” do tego wspólnego bogactwa - tłumaczył Marek Plura w portalu ŚLĄZAG.

To tylko ułamek jego działalności.

Pogrzeb Marka Plury odbędzie się w Katowicach

Pogrzeb Marka Plury odbędzie się we wtorek, 24 stycznia, o godz. 13.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Po mszy świętej żałobnicy udadzą się na cmentarz przy ul. Henryka Sienkiewicza.

Marek Plura 2

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Dlaczego Marek Plura tak dobrze rozumiał Ślązaków? Bo wpierw musiał powalczyć o własną godność

Autor: Marcin Zasada

21/01/2023

Marek Plura

Może Cię zainteresować:

Nie żyje senator Marek Plura. Był Ślōnzokiem z krwi i kości. Zmarł w wieku 52 lat

Autor: Patryk Osadnik

21/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon