Polecą do Dubaju i zwiedzą Muzeum Przyszłości. Studenci Politechniki Śląskiej wygrali konkurs dla kół naukowych polskich uczelni

Studenci Politechniki Śląskiej – Dawid Szolc, Filip Stasiuk i Jacek Stanisławski, pod opieką dr. hab. inż. Piotra Przystałki, wygrali konkurs dla kół naukowych polskich uczelni organizowany przez APA Group. W nagrodę polecą do Dubaju, aby zwiedzić Muzeum Przyszłości.

Pixabay
Dubaj

Konkurs „Poleć z nami do Dubaju” dla kół naukowych polskich uczelni ma popularyzować ideę Przemysłu 4.0 i wykorzystywanie przez studentów pracy z użyciem zaawansowanych narzędzi, tzw. przemysłowego internetu rzeczy.

– Chcemy, aby przyszli inżynierowie jak najwcześniej w swojej edukacji mieli możliwość obcowania z zaawansowanymi narzędziami, które w pracy ze zautomatyzowaną linią produkcyjną czy poszczególnymi urządzeniami wykorzystują sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, dokonują predykcji zdarzeń. Chciałbym, aby młodzież uczyła się szerokiej perspektywy i filozofii Przemysłu 4.0 w praktyce – podkreśla Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.

Nabór uczestników konkursu rozpoczął się już wiosną. Zgłosili się studenci Politechniki Śląskiej, Politechniki Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. – Zadaniem w konkursie było przeprowadzenie badań z wykorzystaniem platformy NAZCA 4.0. Podczas finału studenci mieli zaprezentować opracowanie lub wykorzystanie własnego środowiska badawczego, dla którego zostało przeprowadzone badanie na sygnałach z maszyn, urządzeń, czujników. Założeniem było, że środowisko badawcze, ma stanowić symulacje rzeczywistego procesu przemysłowego – relacjonują organizatorzy.

Zwycięzcy konkursu, studenci Politechniki Śląskiej. Materiał prasowy APA Group

Studenci trafili pod opiekę specjalistów APA Group zajmujących się tworzeniem struktur Przemysłu 4.0. Poznali budowę i system sterowania nowoczesnym parkiem maszynowym czy sposoby pozyskiwania i eksploracji danych. Uczestniczyli ponadto w webinarach, a także indywidualnych konsultacjach. Finał konkursu „Poleć z nami do Dubaju” odbył się gliwickim APA Black House 4 listopada. W głównych zmaganiach zwyciężyli studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach: Dawid Szolc, Filip Stasiuk i Jacek Stanisławski pod opieką dr. hab. inż. Piotra Przystałki, a w dogrywce – po całonocnym hackathonie – do grona laureatów dołączył zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Główną nagrodą jest zorganizowany wyjazd do Muzeum Przyszłości w Dubaju razem z przedstawicielami APA Group, organizatora konkursu.

– Każde koło studenckie wykazało się innym, lecz niezwykle kreatywnym podejściem do tematu. Poziom był bardzo wysoki, a uczestnicy doskonale przygotowani. Wiem od członków jury, że dyskusja była burzliwa. Ostatecznie najwięcej punktów za poszczególne elementy zebrało koło studenckie Politechniki Śląskiej – powiedziała Aleksandra Latocha, dyrektor marketingu APA Group.
Pralka

Może Cię zainteresować:

Ciche pralki i autobusy? Politechnika Śląska na czele międzynarodowego projektu

Autor: Patryk Osadnik

28/04/2022

Politechnika Śląska Prof Arkadiusz Mężyk

Może Cię zainteresować:

Ile zarabiają rektorzy szkół wyższych w woj. śląskim? Najlepiej płaci Politechnika Śląska

Autor: Patryk Osadnik

02/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon