Policja ostrzega: niepisana zasada z Ukrainy może mieć tragiczne skutki dla pieszych i rowerzystów

Policja zwraca uwagę przebywającym w Polsce Ukraińcom na różnice związane z funkcjonowaniem ruchu drogowego. W szczególności przestrzega ich przez stosowaniem u nas pewnych zwyczajowych zasad ruchu drogowego, które panują w Ukrainie.

slaska.policja.gov.pl
Pieszy przejście przez ulicę

Na spotkaniach z przybyłymi do Polski uchodźcami z Ukrainy stałymi gośćmi są funkcjonariusze policji. Omawiają oni najważniejsze kwestie związane z bezpiecznym pobytem cudzoziemców na terenie Polski. Także w kontekście zasad ruchu drogowego. Okazuje się bowiem, że istniejące na tym polu pewne różnice mogą w praktyce generować niebezpieczne sytuacje. Okazuje się bowiem, że w pewnych regionach Ukrainy, celem zachowania „płynności ruchu”, panuje niepisana zasada wedle której zbliżający się do przejścia pieszy czy rowerzysta, widząc nadjeżdżający pojazd, który ma włączony kierunkowskaz do skrętu w prawo lub „mrugnie” długimi światłami” uznaje to za sygnał, iż kierujący go widzi i w związku z tym może on bezpiecznie przejść lub przeprowadzić rower.

- Niestety stosowanie tej zasady na terenie Polski ma tragiczne skutki. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi, rowerzyści i motorowerzyści to grupa, która jest szczególnie narażona na bolesne konsekwencje zdarzeń drogowych. W związku z tą błędną komunikacją odnotowaliśmy już kilka zdarzeń drogowych – ostrzega policja i przypomina, że pieszy nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych czy też bezpośrednio zza przeszkody, która uniemożliwiłaby jego dostrzeżenie. Nie może też wbiegać na jezdnię czy też zwalniać kroku podczas przechodzenia.

Funkcjonariusze zachęcają ponadto, by jak najczęściej używać odblasków, gdyż taki przedmiot założony na odzieży pieszego lub rowerzysty znacznie poprawia jego bezpieczeństwo. Jak wskazują brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 20-30 metrów, natomiast odblask zwiększa ten dystans niemal pięciokrotnie, dzięki czemu kierowca zyskuje kilka sekund na reakcję.

Radiowóz drogówki

Może Cię zainteresować:

Pirat drogowy pędził DK 1 w Kobiórze z prędkością 158 km/h. Zarobił potężną karę

Autor: Michał Wroński

12/06/2022

Nielegalny hazard Katowice

Może Cię zainteresować:

Psst, proszę 10 bułek "jednoręki bandyta". Nielegalny salon gier w nieczynnej katowickiej piekarni

Autor: Redakcja

12/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Budowa

Imigranci i praca na Śląsku. Sztygar jest Wietnamczykiem

Budowa

Nie tylko Ukraińcy. Wieża Babel w firmach Śląska i Zagłębia

Weronika Herzog 1

Dwa złamane kolana i łokieć, a w internecie: "Święta krowa"

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka