Policja uderzyła w grupę zajmującą się dilerką narkotyków i zmuszaniem do prostytucji

Funkcjonariusze CBŚP wspólnie z policjantami kilku śląskich komend przeprowadzili akcję skierowaną w gang zajmujący się dilerką narkotyków i czerpaniem korzyści z nierządu. Zatrzymano jedenaście osób. W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli prawie 10 kg narkotyków i dopalaczy, w tym przede wszystkim alfa PiHP, cztery sztuki broni palnej oraz blisko 80 sztuk amunicji.

W akcji przeprowadzonej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju udział wzięło ponad 250 funkcjonariuszy. Byli wśród nich policjanci z katowickiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji wspierani przez Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne Policji z Katowic i Opola, policjantów z grup bojowych z Zarządów CBŚP: z Krakowa, Wrocławia, Rzeszowa i Opola, funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komend Miejskich Policji w Jastrzębiu-Zdroju i Bielsku-Białej oraz Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.

W toku akcji zatrzymano jedenaście osób, których doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju. Tam przedstawiono im zarzuty udziału w „zorganizowanej grupie przestępczej mającej charakter zbrojny”, której członkowie zajmowali się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających, substancji psychotropowych oraz nowych substancji psychoaktywnych, w tym przede wszystkim alfa PiHP, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Jednemu z zatrzymanych zarzuca się ponadto kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Jak podaje policja z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie gangu mogą mieć na swoim koncie również zmuszanie do uprawiania prostytucji, czerpanie korzyści majątkowych z cudzego nierządu, dokonywanie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu, w szczególności wymuszeń rozbójniczych i pobić.

Terenem działania grupy była południowa część województwa śląskiego, przede wszystkim Jastrzębie-Zdrój oraz Czechowice-Dziedzice. Według śledczych podejrzani mogli wprowadzić do obrotu kilkadziesiąt kilogramów narkotyków.

W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli prawie 10 kg różnego rodzaju narkotyków i dopalaczy, w tym przede wszystkim alfa PiHP, cztery sztuki broni palnej oraz blisko 80 sztuk amunicji. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono równowartości ponad 80 tys. zł w gotówce w różnej walucie.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju aresztował na okres trzech miesięcy 10 zatrzymanych. Policja podkreśla, że nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Laboratorium narkotyków syntetycznych w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

CBŚP zlikwidowało laboratorium narkotyków. Przejęło też broń palną

Autor: Michał Wroński

24/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon