Policjanci na ambonie i to nie tej dla myśliwych. W kościele mówili o bezpieczeństwie pieszych

Dwóch mundurowych wyszło na ambonę kościoła Św. Mikołaja, aby przypomnieć wiernym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pieszych. Po mszy świętej odpowiadali na pytania. Drogówka zapowiada, że spotkań w parafiach będzie więcej.

KWP Katowice
Policjanci na ambonie

Funkcjonariusze drogówki z województwa śląskiego rozpoczęli cykl spotkań z mieszkańcami miejscowości, w których doszło w ostatnim czasie do wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Pierwsza tego typu akcja została zorganizowana w Kromołowie (pow. zawierciański), gdzie dwóch mundurowych wyszło na ambonę kościoła Św. Mikołaja, aby przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Miejsce to wybrano nieprzypadkowo, ponieważ 12 marca na ul. Siewierskiej śmiertelnie potrącony został 44-letni mężczyzna.

- Policjanci zachęcali do noszenia elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym. Dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców stróże prawa przekazali na ręce proboszcza opaski odblaskowe. Mundurowi przypomnieli, że osoba wyposażona w element odblaskowy jest widoczna dla kierującego z odległości nawet 150 metrów, co niewątpliwie daje dodatkowy czas kierującemu na wykonanie odpowiedniego manewru - informuje biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach..

Po zakończeniu mszy świętej funkcjonariusze odpowiadali na pytania wiernych.

Od 1 stycznia do 31 marca 2022 roku na drogach województwa śląskiego doszło do 157 wypadków z udziałem pieszych. Zginęło 19 osób, a 141 zostało rannych.

Policjanci z drogówki przypominają, że kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić nikogo na niebezpieczeństwo, a także ustąpić pierwszeństwa osobom, które znajdują się lub wchodzą na przejście.

Pieszy, który wchodzi na przejście, również musi zachować szczególną ostrożność, a także upewnić się, że jest ono bezpieczne. - Ponadto pieszemu zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na drodze podczas przechodzenia przez przejście - przypominają mundurowi.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców