Europoseł Łukasz Kohut w Rozmowie Dnia. Polski Krajowy Plan Odbudowy ma zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską 1 czerwca. Kiedy wypłata środków?

Komisja Europejska ma zatwierdzić polski Krajowy Plan Odbudowy 1 czerwca. Ale by do tego doszło, muszą zostać spełnione warunki. W Polsce potrzebne są pieniądze na odbudowę po pandemii i cieszę się, że rządzący poszli po rozum do głowy - mówił europoseł Łukasz Kohut w Rozmowie Dnia na antenie Radia Piekary.

Według ustaleń RMF, 1 czerwca Komisja Europejska zamierza zaakceptować polski KPO o wartości 36 mln euro, a następnego dnia do Polski ma przyjechać szefowa KE Ursula von der Leyen. KPO ma zostać zatwierdzone przez Radę UE 17 czerwca. Tę informację komentuje europoseł Łukasz Kohut w Rozmowie Dnia z Marcinem Zasadą.

W Polsce potrzebne są pieniądze na odbudowę po pandemii i cieszę się, że rządzący poszli po rozum do głowy. Jeśli chodzi o o te zmiany nazwy izby interdyscyplinarnej i o praworządność, można się zastanawiać, czy szklanka jest do połowy pełna czy do połowy pusta. Mamy przed sobą też przywrócenie sędziów do pracy. Cieszę się, że w przyszłym tygodniu w Warszawie dojdzie do spotkania z Ursulą von der Leyen. Prawdopodobnie dojdzie do zaakceptowania KPO. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie okazją do porozmawiania o polskiej praworządności - mówił na antenie Radia Piekary Łukasz Kohut.

Warunki muszą zostać spełnione

Jeśli Komisja Europejska zatwierdzi KPO, musi być on zatwierdzony przez unijnych ministrów finansów w drodze procedury pisemnej. Rada UE ma na to miesiąc, ale zgodnie z doniesieniami ma to nastąpić już 17 czerwca, kiedy to odbędzie się ostatnie posiedzenie Rady pod przewodnictwem Francji. Wówczas Polska miałaby zrezygnować z weta w sprawie opodatkowania globalnych korporacji. To jednak nie oznacza natychmiastowej wypłaty pieniędzy, gdyż konieczne jest spełnienie warunków zapisanych w tzw. kamieniach milowych. Istotną sprawą jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN.

To jest przełom, to jest na pewno porażka solidarnej Polski, tej antyeuropejskiej narracji w obozie Zjednoczonej Prawicy. I to mnie akurat cieszy. Zobaczymy, czy rzeczywiście ta praworządność zostanie przywrócona, Wiem, że te trzy kamienie milowe muszą zostać spełnione, żeby pieniądze zostały wypłacone - podkreślał Łukasz Kohut.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jerzy Gorzelik

Jerzy Gorzelik odchodzi z ŚPR. "Ruda Śląska przelała czarę"

Andrzej Sośnierz

Andrzej Sośnierz. Polityk-lekarz. Lekarz-polityk

Rosjanie wiedzą kiedy Ukraina skapituluje

Koniec Ukrainy już blisko. Datę końca podał jasnowidz

Andrzej Duda i Jakub Chełostowski

Sejm uchwalił Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z awanturką

Grzegorz Braun Face

Po wniosku posła ze Śląska – kary dla Grzegorza Brauna

Maciej Gramatyka

Mieszkania dla Ukraińców: samorządy liczą na wsparcie rządu

Rzeź Wołyńska

Konkurs o Rzezi Wołyńskiej. Teraz. Podczas wojny w Ukrainie