Europoseł Łukasz Kohut w Rozmowie Dnia. Polski Krajowy Plan Odbudowy ma zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską 1 czerwca. Kiedy wypłata środków?

Komisja Europejska ma zatwierdzić polski Krajowy Plan Odbudowy 1 czerwca. Ale by do tego doszło, muszą zostać spełnione warunki. W Polsce potrzebne są pieniądze na odbudowę po pandemii i cieszę się, że rządzący poszli po rozum do głowy - mówił europoseł Łukasz Kohut w Rozmowie Dnia na antenie Radia Piekary.

Według ustaleń RMF, 1 czerwca Komisja Europejska zamierza zaakceptować polski KPO o wartości 36 mln euro, a następnego dnia do Polski ma przyjechać szefowa KE Ursula von der Leyen. KPO ma zostać zatwierdzone przez Radę UE 17 czerwca. Tę informację komentuje europoseł Łukasz Kohut w Rozmowie Dnia z Marcinem Zasadą.

W Polsce potrzebne są pieniądze na odbudowę po pandemii i cieszę się, że rządzący poszli po rozum do głowy. Jeśli chodzi o o te zmiany nazwy izby interdyscyplinarnej i o praworządność, można się zastanawiać, czy szklanka jest do połowy pełna czy do połowy pusta. Mamy przed sobą też przywrócenie sędziów do pracy. Cieszę się, że w przyszłym tygodniu w Warszawie dojdzie do spotkania z Ursulą von der Leyen. Prawdopodobnie dojdzie do zaakceptowania KPO. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie okazją do porozmawiania o polskiej praworządności - mówił na antenie Radia Piekary Łukasz Kohut.

Warunki muszą zostać spełnione

Jeśli Komisja Europejska zatwierdzi KPO, musi być on zatwierdzony przez unijnych ministrów finansów w drodze procedury pisemnej. Rada UE ma na to miesiąc, ale zgodnie z doniesieniami ma to nastąpić już 17 czerwca, kiedy to odbędzie się ostatnie posiedzenie Rady pod przewodnictwem Francji. Wówczas Polska miałaby zrezygnować z weta w sprawie opodatkowania globalnych korporacji. To jednak nie oznacza natychmiastowej wypłaty pieniędzy, gdyż konieczne jest spełnienie warunków zapisanych w tzw. kamieniach milowych. Istotną sprawą jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN.

To jest przełom, to jest na pewno porażka solidarnej Polski, tej antyeuropejskiej narracji w obozie Zjednoczonej Prawicy. I to mnie akurat cieszy. Zobaczymy, czy rzeczywiście ta praworządność zostanie przywrócona, Wiem, że te trzy kamienie milowe muszą zostać spełnione, żeby pieniądze zostały wypłacone - podkreślał Łukasz Kohut.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki ulega szantażowi Brukseli?

Andrzej Dziuba

"Ten rok jeszcze wytrzymamy. W przyszłym będzie katastrofa"

Tak Dla Polski

Miliardy z KPO zamrożone z powodu praworządności

Sport w Rudzie Śląskiej z największym dotąd dofinansowaniem

Blisko 3,4 miliona złotych na rudzki sport

Michał Pierończyk prezydentem Rudy Śląskiej

Kim jest Michał Pierończyk, nowy prezydent Rudy Śląskiej?

Konferencja KO Katowice

Posłowie KO sprawdzą, co wojewoda zrobił w sprawie Odry

Krzysztof Mejer hasło wyborcze

Krzysztof Mejer ujawnił hasło wyborcze