Pomnik Zbigniewa Religi w Zabrzu coraz bliżej. Zostanie odsłonięty z okazji stulecia miasta

W centrum Zabrza stanie pomnik upamiętniający jedną z najwybitniejszych postaci w historii miasta - prof. Zbigniewa Religę. W 1985 roku ten wybitny kardiochirurg przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca. Siedmiometrowy monument zostanie odsłonięty z okazji stulecia miasta.

Zbigniew Religa zapisał się na kartach historii Zabrza jako jedna z najwybitniejszych postaci w historii miasta. W 1985 roku przewodził zespołem, który w Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Współtworzył i przez lata rozwijał ośrodek, który dziś jest znany jako Śląskie Centrum Chorób Serca. Był ministrem zdrowia w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego.

Kilka lat temu prezydentka Małgorzata Mańka-Szulik ogłosiła, że obok Urzędu Miasta Zabrze stanie pomnik Zbigniewa Religi. Wówczas zaczęły się intensywne prace nad realizacją tego pomysłu. Za wykonanie odpowiada prof. Krzysztof Nitsch - wybitny rzeźbiarz pochodzący z Zabrza. Przygotował on kilka propozycji, a mieszkańcy wybrali ich zdaniem najlepszą - Zbigniewa Religę stojącego na elektrokardiogramie.

Monument jest już niemal gotowy - zostały wykonane odlewy, które trzeba już tylko połączyć i ustawić. Całość mierzy około siedmiu metrów wysokości. Stanie na skwerze u zbiegu ul. Powstańców Warszawskich i... Zbigniewa Religi. Odsłonięcie będzie jednym z elementów obchodów stulecia Zabrza. Można się go spodziewać jesienią.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon