Pompa ciepła – co to jest i czy się opłaca?

Tegoroczny sezon grzewczy nie należy do najłatwiejszych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Ślązaków zastanawia się nad zmianą systemu ogrzewania na takie rozwiązanie, które z jednej strony dostarczy niezbędne ciepło, a z drugiej? Pozwoli nieco zaoszczędzić. W takiej sytuacji z pewnością warto rozważyć urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, jak pompa ciepła. Co to właściwie jest i czy jej montaż rzeczywiście się opłaca?

Pompa ciepła – co to jest i czy się opłaca?

Pompa ciepła – co to jest?

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystywane do taniego ogrzewania oraz chłodzenia domu. Nazwa wyraźnie sugeruje jej działanie, ponieważ to urządzenie dosłownie pompuje ciepło do danego gospodarstwa domowego. Osoby stosujące pompy ciepła, nie muszą martwić się o rosnące ceny energii i opału. Dlaczego? Aby urządzenie działało,to musi być ono podłączone do sieci elektrycznej, ale co ciekawe, energię cieplną pobiera ze źródeł odnawialnych, naturalnych i darmowych. Ziemia, woda, powietrze – to właśnie dzięki nim można ogrzać dom zimą!

Od lat w Polsce rozwija się sieć urządzeń wykorzystujących tzw. OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii i bardzo dobrze. Korzyści płynące z tego rodzaju rozwiązań to nie tylko oszczędność i niezależność energetyczna, ale również poszanowanie środowiska naturalnego i klimatu.

Pompa ciepła – co to jest i czy się opłaca?

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Warto podkreślić, że pompa nie generuje ciepła, tylko je przekazuje. Jak to możliwe? A no, dzięki wykorzystaniu energii zawartej np. w gruncie. Pompa ciepła wydobywa je, przekształca i następnie przesyła do domu. Takim sposobem, można rozróżnić pompy ciepła w zależności od źródła, z którego pobierają energię:

 • Pompa ciepła gruntowa - wykorzystuje tzw. dolne źródło, którym jest grunt. Aby urządzenie działało poprawnie, wykorzystuje się różne warianty kolektorów. Przykładowo na posesji zakopuje się rury, wypełnione niezamarzającym roztworem. To właśnie on krąży w układzie, pobiera ciepło, by następnie przekazać je do pompy. Innymi rodzajami kolektorów są̨ rury lokowane w pionowych odwiertach lub rury miedziane, działające na zasadzie parowników.
 • Pompa ciepła powietrzna - pracuje z użyciem zewnętrznego wentylatora, który pobiera energię z powietrza i przesyła ją do wymiennika. Pompa powietrzna może również działać jako klimatyzator. Co za tym idzie, latem wymieniać ciepłe powietrze na chłodne.
 • Pompa ciepła wodna - ten rodzaj pompy wykorzystuje studnię, zbiorniki wodne lub wodę gruntową. Urządzenie pobiera energię, dzięki utrzymywaniu przez wodę stałej temperatury, na konkretnych głębokościach.

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać do domu?

Dobre pytanie. Do każdego gospodarstwa trzeba podejść indywidualnie. Co za tym idzie, wybierając rodzaj pompy, warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania: jaką funkcję ma pełnić pompa oraz jakie źródło można wykorzystać do jej pracy? Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę wydajność poszczególnych modeli i konfiguracji. Pompa ciepła może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania budynku, podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub chłodzenia domu. Jej wybór jest również uzależniony od tego, czy będzie pracowała sama, czy wraz z kotłem.

Kwestia ceny i prostoty montażu to także ważny czynnik, o którym należy pamiętać przy rozbudowie gospodarstwa domowego. Właśnie dlatego, warto wcześniej zaplanować budżet na realizację tego celu. Z pewnością pomocne będą dofinansowania. Montaż pompy ciepła typu woda/powietrze jest zdecydowanie łatwiejszy. Jego atutem jest również cena instalacji. Ze względu na duże wahania temperatur powietrza, praca takiej pompy jest jednak mniej przewidywalna niż pompy typu grunt/woda. Dlaczego? Pompa gruntowa polega na źródle o stabilniejszej temperaturze.

Dobór odpowiedniego sprzętu do wymagań i możliwości gospodarstwa domowego jest kwestią indywidualną. W takiej sytuacji, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów w tej dziedzinie jak Opal Power. Firma między innymi specjalizuje się w sprzedaży i montażu pomp ciepła gruntowych i powietrznych. Co ciekawe, Opal Power może pochwalić się szeroką ofertą urządzeń, jak na przykład:

 • Pompa GALMET 6 KW (Bufor 40, CWU 190) – 36 121,95 zł,
 • Pompa GALMET 8 KW (Bufor 40, CWU 190) – 38 178,00 zł,
 • Pompa GALMET 10 KW (Bufor 200, CWU 200) – 40 324, 50 zł,
 • Pompa GALMET 12 KW (Bufor 200, CWU 200) – 45 685,35 zł,
 • Pompa GALMET 16 KW (Bufor 300, CWU 300) – 47 598, 30 zł,

które można dobrać do każdego budynku i co za tym idzie, indywidualnych potrzeb jego mieszkańców.

Pompa ciepła – co to jest i czy się opłaca?

Korzyści z użytkowania pompy ciepła

Pompy ciepła mają ogromną przewagę̨ nad innymi formami ogrzewania gospodarstwa, ponieważ są̨:

 • bezpieczniejsze,
 • bezobsługowe,
 • bardzo wydajne (pracują ponad 20 lat),
 • ekologiczne.

Pracę pompy ciepła można kontrolować za pomocą̨ aplikacji, co zdecydowanie ułatwia jej codzienną obsługę. Nie da się ukryć, że czasy, w których trzeba było dbać o ciepło ogrzewające dom przechodzą do historii. Inteligentne rozwiązania ogrzeją dom zimą, ochłodzą latem i co najważniejsze, zaoszczędzą pieniądze i prywatny czas.

Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli gospodarstwo niezależne energetycznie

Bardzo często konsumenci rozważają korzystanie z naturalnych źródeł energii na większą skalę, by jak najbardziej uniezależnić się od rosnących cen energii i źródeł nieodnawialnych. Pompa ciepła, mimo że jest urządzeniem wykorzystującym naturalną energię, sama do działania potrzebuje prądu elektrycznego. Zatem świetnym rozwiązaniem jest dostarczenie jej prądu, wyprodukowanego całkowicie za darmo. Jak to możliwe? Z pomocą przychodzą tu panele fotowoltaiczne. Dzięki produkowaniu energii ze słońca i wykorzystywaniu jej do zasilenia energooszczędnej pompy ciepła, gospodarstwo ma szansę stać się niezależne energetycznie. Z pewnością inwestycja w instalacje wykorzystujące OZE zwróci się szybciej, a ich właściciel pozostanie spokojny.

Jak wygląda sterowanie pompą ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które można zaprogramować do indywidualnych potrzeb. Pompa, współpracując z termostatem, pilnuje nastawionej przez użytkownika temperatury. W momencie ogrzania pomieszczeń do pożądanej temperatury, termostat wysyła sygnał do pompy, aby ją wyłączyć – w celu zaoszczędzenia energii. Pompa ciepła uruchomi się̨ ponownie, gdy temperatura spadnie. W zależności od potrzeb, temperatura nadana może być inna, a ustawienia dotyczące częstotliwości załączania się pompy można zmieniać, by balansować między komfortem i stałą temperaturą, a nieco większymi jej wahaniami - kosztem bardziej ekonomicznej pracy. W przypadku np. podgrzewania wody, użytkownik może ustawić wybraną przez siebie histerezę, czyli maksymalną różnicę między ustawioną, a faktyczną temperaturą wody. Wpłynie to na częstotliwość załączania się pompy.

Gospodarstwo niezależne energetycznie? Pompa ciepła to idealne rozwiązanie!
Opal Power zaprasza!
ul. Węglowa 9
40-106 Katowice
E-mail: kontakt@opalpower.pl
Tel. +48 603 630 063 | +48 605 335 500
WWW

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon