Snoop Dogg - Hood Of Horror

POPŚLĄZAG: Skąd Snoop Dogg wytrzasnął płytę SBB? Amerykański raper wykorzystał fragment kompozycji Skrzeka w swoim utworze

Snoop Dogg. Czy tego gościa trzeba w ogóle przedstawiać? No więc, Snoop Dogg, legenda rapu z zachodniego wybrzeża USA, słucha SBB. Albo słyszał, przynajmniej jedną płytę. Bo w jednym ze swoich utworów wykorzystał fragment skomponowany przez Józefa Skrzeka. Oto kolejny odcinek naszego cyklu „POPŚLĄZAG”, którym opowiadamy naprawdę dobre historie z udziałem artystów rodem ze Śląska i Zagłębia.

Tytułem uzupełnienia wstępu: nie, SBB też nie trzeba przedstawiać. U szczytu popularności pod koniec lat 70. kapela z Siemianowic należała do absolutnego topu rocka progresywnego w Europie. Genesis, Pink Floyd, Yes i SBB. To był pierwszy polski zespół zaproszony na festiwal Roskilde (rok 1978, na jednej scenie m.in. z Bobem Marleyem).

Jeden z zagranicznych krytyków, oczarowany występami śląskiej grupy w trakcie jednej z zachodnich tras koncertowych, określił ją „najlepszym rockowym trio od czasu Jimi Hendix Experience oraz Cream”. Hendrix, Clapton i Skrzek. Grubo? Grubo, ale posłuchajcie czegokolwiek, co SBB nagrali na przełomie lat 70. i 80. lub solowych projektów Józefa Skrzeka. Do dziś to są naprawdę rzeczy na najwyższym światowym poziomie.

Skrzek gra w horrorze

Ale jak to: „Snoop Dogg słucha SBB”? Tak to. Rok 1979: SBB wydaje album „Follow My Dream” – płytę inną niż poprzednie w dorobku grupy, przez wielu uważaną za najlepszą w jej dyskografii. Utwory są mniej rozbudowane, bardziej „piosenkowe”, a co za tym idzie – przebojowe, jak na standardy SBB, oczywiście. No i gdzie ten Snoop Dogg?

W 2006 roku raper firmował swoim nazwiskiem film „Snoop Dogg: Piekielne sąsiedztwo”. Horror klasy B, z dużą ilością krwi, fruwających bebechów i czarnego humoru. Dobry film? Nie. Można nawet rzec: bardzo zły, mimo roli nie tylko Snoopa, ale i znanego choćby z dzieł Tarantino Danny’ego Trejo. Płytę ze ścieżką dźwiękową z „Piekielnego sąsiedztwa” otwiera utwór „Welcome To The Hood Of Horrors”. A w nim znajomo brzmiący motyw klawiszowy, na którym zresztą cały kawałek jest oparty. Tak, to SBB.

Snoop Dogg wybrał nieźle: patent autorstwa Józefa Skrzeka pochodzi ze znakomitego „Walkin’ Around The Stormy Bay”, pierwszego na „Welcome”. Brzmienie jest surowe i posępne, raperowi z Kalifornii mogło skojarzyć się z atmosferą horroru, cóż - nawet slapstickowego. Zresztą, możecie sami porównać:

Dla SBB to nic nowego

Co to wszystko znaczy? Czy amerykański gwiazdor ukradł kompozycję Józefowi Skrzekowi? Zapewne nie, nie do końca. Po pierwsze, sampling, czyli wykorzystywanie i przetwarzanie fragmentów cudzych utworów to rzecz w hip hopie powszechna od jego zarania. 30 lat temu cała fala rapu made in West Coast, USA czerpała chochlami z dorobku amerykańskiego funku. Snoop Dogg? Też, a może przede wszystkim (posłuchajcie np. go równolegle z Georgem Clintonem). Po drugie, sprawa samplingu została (w miarę) uregulowana prawnie, więc wytwórnia Snoop Dogga musiała dojść do porozumienia z wytwórnią SBB. Najprawdopodobniej.

Dla niedowiarków: "pożyczkę" Snoopa od Skrzeka potwierdza portal WhoSampled.com, który odnotowuje wszystkie, nawet zupełnie egzotyczne akty wykorzystywania utworów jednego artysty przez innego. Na marginesie: dla SBB to nie pierwszyzna - w przeszłości kompozycje śląskiej supergrupy samplowali w swoich kawałkach inne światowe gwiazdy hip hopu: Madlib, DJ Krush czy DJ Shadow. A także cała plejada rodzimych twórców: Molesta Ewenement, Slums Attack, Zipera, Paktofonika czy Pezet.

Pozostaje jeszcze kwestia, skąd Snoop Dogg wytrzasnął płytę Józefa Skrzeka. Spokojnie, czekamy na odpowiedź amerykańskiego rapera.

Oddział Zamknięty

Może Cię zainteresować:

POPŚLĄZAG: Gandzia i Andzia. Szpilman i Oddział Zamknięty. "Jak Jary zapomniał tekstu, publiczność śpiewała za niego"

Autor: Marcin Zasada

15/05/2022

Majewski

Może Cię zainteresować:

POPŚLĄZAG: "Batman", ten najsłynniejszy. Jack Nicholson jako Joker pali gangstera uściskiem dłoni. Obok siedzi kto? Nasz Lech Majewski

Autor: Marcin Zasada

25/03/2022

David Bowie i zespół Śląsk

Może Cię zainteresować:

POPŚLĄZAG: "Maryjo!". Jak pół wieku temu David Bowie pożyczył piosenkę od Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

Autor: Marcin Zasada

30/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon