Jest porozumienie w PGG. Górnicy dostaną 6400 zł rekompensaty

Związkowcy zakończyli okupację siedziby Polskiej Grupy Górniczej. To efekt porozumienia z zarządem spółki, na mocy którego pracownicy koncernu otrzymają jednorazową „rekompensatę inflacyjną” w wysokości od 4000 do 6400 zł brutto.

M. Wroński
PGG Szyb Kopalnia

Związkowcy weszli do siedziby PGG w poniedziałek domagając się rozmów o inwestycjach w nowe złoża, zwiększeniu zatrudnienia w spółce, cenach węgla sprzedawanego przez PGG spółkom energetycznym oraz wynagrodzeniach dla pracowników. W środę z protestującymi spotkał się wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, ale niewiele z tego wynikło.

- Minister Pyzik to fajny człowiek, ale nie dano mu pełnomocnictw, więc skończyło się na tym, że stwierdził, iż musi wrócić i porozmawiać z szefem – relacjonował później w rozmowie ze SlaZag.pl Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.

Dlatego też dzień później przedstawiciele wszystkich 13 działających w PGG central związkowych uzgodnili, że na „konkrety” czekać będą do niedzieli. Zagrozili, że w razie braku takowych od wtorku rozpoczną blokadę wysyłki węgla do Polskiej Grupy Energetycznej i zablokują biura poselskie członków partii rządzącej. Wspomnieli także o możliwym zorganizowaniu manifestacji w Katowicach i Warszawie.

W piątek wieczorem związki poinformowały o zakończeniu okupacji siedziby PGG. Stało się to po tym jak osiągnięto porozumienie na mocy którego pracownicy koncernu do końca lipca otrzymają „rekompensatę inflacyjną”. Dla pracowników dołowych wyniesie ona 6400 zł brutto, dla pracowników przeróbki oraz zatrudnionych w Zakładzie Informatyki i Telekomunikacji, w Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym i w Zakładzie Elektrociepłownie (z wyjątkiem pracowników zatrudnionych w tych zakładach na stanowiskach administracyjnych) - 5200 zł brutto, zaś dla pozostałych pracowników - 4000 zł brutto.

Jak podają związki do końca września zostanie ustalona druga, zaś do końca listopada trzecia kwota „rekompensaty inflacyjnej”. Ponadto od sierpnia o 20 proc. wzrosnąć ma wartość posiłków profilaktycznych dla pracowników.

Przypomnijmy, że równolegle do okupacji siedziby PGG trwała okupacja siedziby Tauronu Polska Energia. Tamten protest zakończył się po tym jak w czwartek osiągnięto porozumienie, na mocy którego pracownicy tej spółki dostaną w dwóch transzach łącznie 7 tys. zł brutto wyrównania inflacyjnego.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Władysław Kosiniak Kamysz

Interwencja Władysława Kosiniaka-Kamysza w PGG

Węgiel

Ludzie zgłaszają się po dodatek węglowy do urzędów

Okupacja PGG

Związki dały ultimatum. W Tauronie 7 tys. zł „wyrównania"

Węgiel

Rząd dopłaci dilerom do każdej tony węgla. Ale jest warunek

Komin

"Rząd znów będzie musiał ratować się dodatkiem osłonowym"

Węgiel kamienny

Zabraknie węgla, ludzie będą palić śmieci? Eksperci alarmują

Kopalnia Pniówek

Wyższy Urząd Górniczy oceni akcję w kopalni Pniówek