Poszukiwania Barbórek w Tarnowskich Górach. SMZT poszukuje wizerunków przedstawiających patronkę górników

Już 26 października w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach odbędzie się misterium upamiętniające świętą Barbarę z Nikomedii, patronkę górników. Z tej okazji Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej poszukuje wizerunków legendarnej męczennicy. Jeśli w waszych szrankach i bifyjach znajdą się jakieś przedstawienia świętej, możecie przesyłać ich zdjęcia i skany do 11 października. A gdzie je wysyłać? Dowiecie się w artykule.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
Tarnowskie gory sw barbara

Legendarna męczennica

Tarnowskie Góry to jedno z pierwszych miejsc, gdzie rozpoczął się kult św. Barbary. Legendarna męczennica jest uznawana za patronkę dobrej śmierci, co idealnie wpisywało się w charakterystykę niebezpiecznego zawodu górnika. Co ciekawe, kult św. Barbary w 1969 roku został ograniczony w Kościele Katolickim z powodu braku bezsprzecznych dowodów potwierdzających jej istnienie. Za to nadal jest czczona w społecznościach górniczych w całej Europie - w tym na Górnym Śląsku.

„Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej” decyzją ministra kultury zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w marcu ubiegłego roku. Z tej okazji Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (w skrócie SMZT) organizuje specjalne II Misterium św. Barbary, czyli wielkoformatowe widowisko muzyczno-liturgiczne, które odbędzie się w sobotę 26 października 2024 roku.

Św. Barbara na wielkim ekranie

W ramach wydarzenia stworzona ma zostać specjalna wielkoformatowa multimedialna projekcja składająca się z wizerunków świętej. Z tego powodu SMZT oraz Zabytkowa Kopalnia Srebra zwracają się z gorącą prośbą do mieszkańców Tarnowskich Gór i całego powiatu tarnogórskiego o sprawdzenie, czy w ich domowych zbiorach znajdują się wizerunki przedstawiające patronkę górników.

- Poszukujemy św. Barbary w zbiorach domowych, ponieważ chcemy pokazać, jakie skarby mają mieszkańcy Tarnowskich Gór i okolic, w miejscu bardzo szczególnym dla patronki górników. Przypomnijmy, że kult świętej rozpoczął się właśnie w Tarnowskich Górach - mówią przedstawiciele SMZT.

Zdjęcia lub skany przedstawień św. Barbary można przesyłać do 11 października 2024 roku na adres mailowy marketing@kopalniasrebra.pl. Jeżeli ktoś nie ma możliwości samodzielnego wykonania zdjęcia lub zeskanowania wizerunku św. Barbary z posiadanego obiektu, może udać się do siedziby stowarzyszenia przy ul. Gliwickiej 2 w Tarnowskich Górach, gdzie pracownicy chętnie zajmą się profesjonalnym sfotografowaniem lub zeskanowaniem danego artefaktu.

Osoby, które zdecydują się przesłać swoje zdjęcia, proszone są o dołączenie zgody na ich wykorzystanie w celach marketingowych i edukacyjnych, a także zgody na wyświetlenie podczas prezentacji w kościele imienia i nazwiska autora zdjęcia lub informacji, z jakich zbiorów pochodzi dany obiekt (plik do pobrania i więcej informacji znajdziecie TUTAJ).

Ckp korzeniowski

Może Cię zainteresować:

35 stoisk z darmowymi badaniami i poradami ekspertów. Centralny Klub Pacjenta Fundacji „Z sercem do Pacjenta” już 24 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Autor: Arkadiusz Szymczak

23/09/2024

Tarnowskie gory szkola rodzenia

Może Cię zainteresować:

Tarnogórska placówka zaprasza mamy w ciąży. Ruszają zapisy na szkołę rodzenia

Autor: Urszula Gołkowska

23/09/2024

Seniorzy z Tarnowskich Gór na Erasmusie w Grecji

Może Cię zainteresować:

Tarnogórscy seniorzy znów wybrali się do Grecji. Wakacje nad Morzem Śródziemnym? Nie tylko!

Autor: Urszula Gołkowska

23/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon