Potok? To był potok! Niedaleko Tarnowskich Gór płynie rdzawy ściek. Tak pracuje ubojnia drobiu

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach potwierdził zanieczyszczenie potoku Wieszówka. Inspektorzy stwierdzili, że nieznana substancja pochodzi z jednej z firmy zajmujących się ubojem drobiu. Wkrótce powinniśmy poznać wyniki kontroli.

Potok Wieszówka

W poniedziałek, 29 sierpnia, mieszkańców Wieszowy (pow. tarnogórski, gm. Zbrosławice) zaniepokoiła nieznana substancja, która pojawiła się w niewielkim potoku Wieszówka. Ta woda wpływa do Dramy, a później do Kłodnicy oraz Odry. - To był naprawdę duży zrzut. Potok nabrał rdzawego koloru. W wodzie było widać substancje organiczne - nic innego jak resztki po uboju drobiu z pobliskiej firmy - twierdzi jeden ze świadków.

Na miejsce przyjechała inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, którzy potwierdzili, że doszło do zanieczyszczenia potoku.

- W trakcie rozpoznania w terenie stwierdzili, że zanieczyszczenie - widoczne na ponad kilometrowym odcinku - wydostaje się z wylotu zlokalizowanego przy nieogrodzonych działkach rolnych, a pochodzi z jednej z firm zajmujących się ubojem drobiu - informuje Małgorzata Zielonka, rzeczniczka WIOŚ w Katowicach. - W tej sytuacji rozpoczęli kontrolę interwencyjną, podczas której m.in. przeprowadzili oględziny zakładowej oczyszczalni ścieków oraz pobrali do badań próby wody z wylotu, a także z dwóch miejsc za nim.

Próbki zostały przekazane do Centralnego Laboratorium Badawczego Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyniki powinniśmy poznać w ciągu kilku dni.

Na miejscu interweniowali również funkcjonariusze ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

- Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pobraniu próbek wody i dokonaniu pomiarów przez grupę ratownictwa chemicznego, która nie stwierdziła obecności substancji niebezpiecznych - informuje mł. asp. Maciej Świderski z Komendy Powiatowej PSP w Tarnowskich Górach.

Jak twierdzą mieszkańcy Wieszowy, podobne zrzuty zdarzały się w przeszłości regularnie. Zapytaliśmy o to m.in. WIOŚ w Katowicach. Czekamy na odpowiedź.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sztab kryzysowy w sprawie Kanału Gliwickiego

Tona śniętych ryb w Kanale Gliwickim. Jest sztab kryzysowy

Wanda Nowicka

"Odra? Wszyscy czekają, aż temat umrze śmiercią naturalną"

Cigacice Odra

Śląscy naukowcy wypłyną na Odrę. Policja czeka na ustalenia

PEC Gliwice

Rządowy pomysł to recepta na bankructwa i zimne kaloryfery?

Spichlerz ul Tysiąclecia fot Dariusz Czapla

W centrum Katowic powstanie kiosk socjalny

Węgiel

Cztery grzechy główne rządowej ustawy o dopłatach do węgla

Wolności Zabrze torowisko

Torowisko w Zabrzu Zaborzu będzie zmodernizowane