Powikłania po grypie mogą być tragiczne w skutkach. "Natychmiastowa reakcja jest niezwykle ważna"

Najczęściej na grypę chorujemy w okresie jesienno-zimowym. Wysoka temperatura, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Choć zazwyczaj grypa ma łagodny przebieg, to może doprowadzić do tragicznych w skutkach powikłań, na przykład zapalenia mięśnia sercowego. - Powikłania po grypie mogą dotknąć również osoby, które na co dzień nie mają problemu z sercem - tłumaczy kardiolog Adam Janas.

American Heart of Poland
Adam Janas

Najwięcej zachorowań na grypę odnotowujemy w okresie jesienno-zimowym. Czasem jest ona mylona ze zwykłym przeziębieniem, ale charakteryzuje ją gwałtowny przebieg, wysoka temperatura (nawet powyżej 39 stopni Celsjusza), zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Zdarza się, że grypie towarzyszy katar i kaszel - suchy, powodujący duszności.

Grypa jest wirusem, który przenosi się drogą kropelkową. Można się nią zarazić przy bezpośrednim kontakcie z osobą chorą, a nawet przy kontakcie z przedmiotami, których używała osoba chora.

- Chory powinien przebywać w izolacji przez około tygodnia od wystąpienia objawów. Najważniejszy jest odpoczynek w łóżku, picie dużej ilości płynów, przyjmowanie zaleconych przez lekarza leków. Ważne, aby leczenie rozpocząć w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych symptomów choroby - tłumaczy kardiolog Adam Janas z Grupy American Heart of Poland.

Grypa może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego

Choć zazwyczaj grypa ma łagodny przebieg, to może doprowadzić do tragicznych w skutkach powikłań, na przykład zapalenia mięśnia sercowego.

- Co więcej ryzyko powikłań po grypie u pacjentów kardiologicznych jest o tyle poważniejsze, że może wpłynąć na zaostrzenie problemów sercowo-naczyniowych i obciążenie całego układu krążenia, który na co dzień nie pracuje już prawidłowo. Pacjenci z problemami kardiologicznymi intensywniej chorują na grypę, a czas rekonwalescencji może być wydłużony. Powikłania po grypie mogą dotknąć również osoby, które na co dzień nie mają problemu z sercem - wyjaśnia Adam Janas.

Jaki są objawy zapalenia mięśnia sercowego? Problemy z oddychanie, zmęczenie, osłabienie, duszności, bóle w okolicy zamostkowej, które mogą promieniować do pleców, szyi oraz barków, zaburzenia rytmu serca i utrata apetytu. Wszystkie mogą wzmagać się podczas ruchu.

Ważna jest szybka reakcja

Jeśli objawy grypy nie mijają mimo leczenia lub trwają dłużej niż dwa tygodnie, należy skontaktować się z kardiologiem. Stan zapalny w sercu może spowodować nieodwracalne uszkodzenia.

- Specjalista podczas konsultacji wykona badania, takie jak: EKG, RTG klatki piersiowej, echokardiografię, czy też na poziom markera zawałowego. Jeżeli objawy szybko się nasilają, a ból w klatce piersiowej jest silny, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Natychmiastowa reakcja jest niezwykle ważna, ponieważ im wcześniej wykryta zostanie choroba i podjęte leczenie, tym lepsze rokowania i mniejsze ryzyko wystąpienia groźnych powikłań - tłumaczy Adam Janas.

Na powikłania sercowe po grypie szczególnie narażone są dzieci do 5. roku życia i dorośli po 65. roku życia, a także kobiety w ciąży, osoby z problemami kardiologicznymi, astmą, chorobą wieńcową, cukrzycą, POCHP, obniżoną odpornością, poddane immunosupresji czy zarażone wirusem HIV.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon