Powstają wytyczne programowe nauczania języka śląskiego w szkołach. Regionalne środowiska przygotowują się na wprowadzenie godki do szkół

Walka o uznanie ślonskij godki za język regionalny w świetle prawa trwa już ponad 17 lat. W 2024 roku Ślązacy byli najbliżej osiągnięcia tego celu. Na ich drodze stanęło prezydenckie weto. Aktywiści i sympatycy języka śląskiego czekają na zmianę na fotelu prezydenta RP, ale nie zasypiają gruszek w popiele i oddolnie przygotowują wytyczne programowe do nauczania godki w szkołach. 26 i 27 listopada 2024 odbędą się konsultacje dokumentu z nauczycielami - stacjonarnie i online.

Anna Morajko-Fornal
Edukacja regionalna

To już ponad 17 lat

Śląskie środowiska i politycy związani z regionem od ponad 17 lat starają się o uznanie języka śląskiego za język regionalny w Polsce - jednak bezskutecznie. Światełko w tunelu pojawiło się wraz z „Deklaracją Radzionkowską” ówczesnego kandydata na premiera Donalda Tuska. Obiecał uznanie godki za język regionalny w ciągu 100 dni od objęcia rządów. Wprawdzie po ponad 150 dniach, ale 9 maja 2024 r. ustawa o ślōnskij godce została przegłosowana w Senacie. Została jedna zatrzymana przez weto prezydenta Andrzeja Dudy.

Ślązacy działają oddolnie

Bez względu na decyzje podejmowane w Warszawie, śląscy aktywiści i ludzie kultury podejmują działania w sprawie promocji i pielęgnacji języka śląskiego. W listopadzie 2024 r. rozpoczęły się studia podyplomowe z języka śląskiego na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego. Co ciekawe, kierunek jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej, które polski rząd zabezpieczył w budżecie na poczet języka regionalnego.

W listopadzie 2023 roku powołano Radę Języka Śląskiego. Społeczny organ pracuje właśnie nad wytycznymi programowymi dla lekcji języka śląskiego w szkołach. Działacze chcą być przygotowani na wprowadzenie zajęć z godki niezwłocznie po otrzymaniu zielonego światła od rządu.

Konsultacje wytycznych programowych nauczania języka śląskiego w szkołach z nauczycielami

Do przygotowania wytycznych zaproszeni są też nauczyciele, którzy w swoich szkołach będą uczyć edukacji regionalnej i, co za tym idzie, śląskiego języka. Rada Języka Śląskiego organizuje dwa spotkania z nauczycielami:

  • jedno stacjonarne, we wtorek 26 listopada o godz. 17.30 w Szkole Podstawowej nr 56 przy ul. Spółdzielczości 21 w Katowicach (dzielnica Piotrowice-Ochojec),
  • drugie, tym razem online, dzień później, w środę 27 listopada o godzinie 18.00.

Zainteresowani udziałem w konsultacjach są proszeni o zgłoszenie swojej chęci mailowo na edukacyjo@radaslonskigojynzyka.org.

Konsultacje z nauczycielami mają usprawnić proces przygotowywania wytycznych.

- Na podstawie tych konsultacji opracujemy dokument pod tytułem "Wytyczne programowe nauczania języka śląskiego", który powinien stać się punktem wyjścia tworzenia przyszłych podstaw programowych dla każdego etapu nauczania - mówi Marcin Melon, nauczyciel i członek Rady Języka Śląskiego

Warto wspomnieć, że konsultacje będą dotyczyć każdego etapu nauczania. Na spotkania zaproszeni są także nauczyciele i nauczycielki wychowania przedszkolnego. Pracę nad programem dla przedszkoli będzie koordynować Dorota Kozioł-Żurawska, doradca metodyczny nauczania przedszkolnego w katowickim WOM.

Wydzial humanistyczny us

Może Cię zainteresować:

Prezydent zawetował ślonsko godka, a UŚ i tak poradził sobie po swojemu. Ruszyły studia podyplomowe z języka śląskiego

Autor: Arkadiusz Szymczak

16/11/2024

Brama obozu na Zgodzie

Może Cię zainteresować:

Rok 2025 będzie Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Sejmik województwa przyjął uchwałę

Autor: Mateusz Schuler

18/11/2024

Dworzec kolejowy II

Może Cię zainteresować:

Katowice minionej epoki. Miasto aspirujące w trudnych czasach Polski Ludowej [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Autor: Redakcja

18/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon