„PoznajMY ŚLĄSKIE 1922-1939”. Nowy projekt edukacyjny Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej

„PoznajMY ŚLĄSKIE 1922-1939” to projekt edukacyjny Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej, który przybliża przedwojenne województwo śląskie jego dzisiejszym mieszkańcom. Jak wyglądało w nim życie codziennie sto lat temu? To jedno z pytań, które Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej zadaje nauczycielom naszego regionu. Będą mogli na nie odpowiedzieć, biorąc udział w nowym konkursie na scenariusz lekcji. Tej samej odpowiedzi będą mogli poszukać uczniowie, tworząc grę z wykorzystaniem zasad questingu i geocachingu.

IBR
„PoznajMY ŚLĄSKIE 1922-1939” to projekt edukacyjny Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej

– Nie ukrywajmy: dla wielu uczniów środowiskiem znaczniej przyjaźniejszym niż szkolne jest świat gier i zagadek . Chcemy połączyć te dwa światy i zachęcić do stworzenia gry związanej ze śląskim międzywojniem – mówi Krystian Węgrzynek z Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.

Propozycja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej i koncentruje się wokół trzech tematów:

  • Życie codzienne w województwie śląskim w II Rzeczypospolitej
  • Życie kulturalne w województwie śląskim na tle II Rzeczypospolitej

  • Beskidzkie szlaki…Turystyka górska w województwie śląskim w II RP

W czasie trwania projektu organizatorzy przygotowują scenariusze lekcji i gier terenowych oraz zachęcają nauczycieli i uczniów do stworzenia własnych projektów. Wszystkie osoby zainteresowane zarówno udziałem w konkursie, jak i korzystaniem z tych materiałów czasie lekcji zapraszamy na warsztaty. Pierwszy z nich odbędzie się 8 czerwca o 17.00, za pośrednictwem platformy Zoom. W czasie spotkania autorka lekcji o życiu kulturalnym w województwie śląskim, Anna Morajko-Fornal, opowie jak wykorzystać ten materiał w praktyce szkolnej. Z kolei Agata Krzon-Król, autorka gry terenowej o życiu codziennym w województwie śląskim, opowie jak budować scenariusz i zadania w zależności od wieku odbiorcy, a także podzieli się przydatnymi wskazówkami z warsztatu technicznego pisania gry.

– Najlepsze prace opublikujemy oczywiście na Platformie Edukacji Regionalnej „Eduś”, ale najbardziej nam zależy, żeby lekcje i gry były wykorzystywane na co dzień zarówno w szkole jak i poza nią – zwłaszcza gry terenowe będą okazja na ciekawy rodzinny spacer, szczególnie, że materiały wzorcowe przygotowujemy w dwóch wersjach trudności: dla młodszych dzieci oraz uczniów. Liczymy, że nasze tematy zainspirują do tworzenia podobnych treści na poziomie lokalnym, a dla laureatów trzech najlepszych prac nadesłanych na oba konkursy czekają atrakcyjne nagrody. – dodaje Anna Kubica, koordynatorka projektu.

Projekt „PoznajMY ŚLĄSKIE 1922-1939” realizowany przez Bibliotekę Śląską dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego ,,Niepodległa”. Szczegółowe informacje dotyczące zasad uczestnictwa w warsztatach, konkursie oraz terminów można znaleźć na stronie https://ibr.bs.katowice.pl

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zandka, Zabrze

Familoki między 100-letnimi platanami. Osiedle Zandka

Rok 1924 Katowice Dwór Marii

Szok i niedowierzanie - to Katowice?

Marbod (Murathan Muslu) z serialu "Barbarzyńcy"

W serialu Netflixa występuje on. Pierwszy władca Śląska

Uchodźcze domy Ruda Śląska Wirek

„Uchodźcze domy” stanęły na Śląsku blisko 100 lat temu

Tarnowskie góry barbórka

Barbórka pochodzi z... Tarnowskich Gór?

Jenzyk

Zakazana sztuka w niemieckim teatrze i język... dolnośląski

Blisko coraz bliżej

Miał pokazać prawdę o Śląsku. I co? 40 lat słynnego serialu