Pracownicy ZUS pomogą Ukraińcom wypełnić wniosek o 500+

Od najbliższej soboty (26 marca) Ukraińcy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego, mogą występować o 500+. W związku z tym ZUS otwiera w ten weekend swoje placówki m.in. w Sosnowcu, Zabrzu, Tarnowskich Górach, Katowicach, Chorzowie i Tychach.

500 plus dla Ukraińców

Jak podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasady przyznawania 500+ dla uchodźców są takie same jak dla obywateli Polski. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia.

Do złożenia wniosku o 500+ niezbędnym jest posiadanie numeru PESEL - musi go mieć zarówno rodzic, jak i dziecko, na które będzie składany wniosek. Ponadto rodzic musi mieć też założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres email (pisany alfabetem języka łacińskiego).

Złożenie elektronicznego wniosku o 500+ w języku ukraińskim będzie możliwe od najbliższej soboty (26 marca). Będą mogli to zrobić ci obywatele Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego.

Aby móc wysłać elektroniczny wniosek muszą posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Aby pomóc im w jego założeniu oraz wysłaniu wniosku o 500+ ZUS w najbliższy weekend organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”.

- W województwie śląskim placówki ZUS będą otwarte w zdecydowanej większości w sobotę, 26 marca, ale będą też takie miejscowości, gdzie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obywatele Ukrainy będą mogli przyjść zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Tak będzie między innymi w: Częstochowie, Lublińcu, Myszkowie, Kłobucku, Sosnowcu, Zawierciu, Zabrzu, Tarnowskich Górach, Katowicach, Chorzowie, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Pszczynie, Raciborzu czy Tychach – wylicza Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Szczegółowy harmonogram dyżurów dostępny jest na stronie internetowej www.zus.pl.

ZUS przypomina ponadto, że od 21 marca działa specjalna infolinia telefoniczna w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8 do 18 pod numerem 22-444-02-55. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl. Od uruchomienia infolinia cieszy się ogromnym zainteresowaniem – tylko pierwszego dnia konsultanci odebrali 845 połączeń. Najwięcej dzwoniących zainteresowanych było wnioskiem 500+.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Ukraincy w Urzędzie Stanu Cywilnego Katowice

Co z rządowymi pieniędzmi za goszczenie Ukraińców? Krążą...

Kamienica Bytom

Dlaczego nasze miasta potrzebują programu "Pustostan plus"

Uchodźcy przyjeżdżają do Katowic pociągami Kolei Śląskich

Ilu jest Ukraińców w województwie śląskim? Oto rządowe dane

Mapa miast z ukraińskimi nazwami 2

Chorzów to Khozov. Jak Ukraińcy łamią sobie u nas języki

Uchodźcy z Ukrainy

Potrzebna praca dla Ukraińców. Trwa mobilizacja w regionie

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble