Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Śląsku. Podpisze w Katowicach ustawę o Narodowym Dniu Powstań Śląskich

We wtorek 7 czerwca 2022 prezydent Andrzej Duda przyjedzie na Śląsk. Prezydent Duda odwiedzi województwo śląskie i województwo opolskie. Wizyta poprzedza obchody uchwalonego w tym roku Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Prezydent podpisze w Katowicach ustawę ustanawiającą to święto.

fot. Google
Andrzej Duda

Prezydent Duda przyjedzie do Katowic 7 czerwca 2022 r. Głównym punktem wizyty prezydenta będzie podpisanie Ustawy z dnia 12 maja 2022 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Uroczystość ta odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego przy ulicy Zacisze 3. Jest to historyczne miejsce. W siedzibie katowickiej Akademii Muzycznej obradował początkowo Sejm Śląski.

Ponadto Andrzej Duda złoży wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich.

Tego samego dnia prezdyent odwiedzi Olesno w województwie opolskim.

Kontrowersyjne święto

20 czerwca ustanowiono Narodowym Dniem Powstań Śląskich dla upamiętnienia dnia wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 roku. Wybranie tej właśnie daty budzi kontrowersje i jest uważane przez wielu Ślązaków za niebyt fortunne, jako data symbolizująca podział Śląska. Linia tego podziału, wytyczona po trzecim powstaniu śląskim, które nie przyniosło zdecydowanego zwycięstwa militarnego żadnej ze stron, nie satysfakcjonowała ani strony polskiej, ani też niemieckiej. Uroczystości wkraczania i powitania wojsk odbywały się po obydwu stronach przedzialającej Górny Śląsk, nowej granicy.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon