Prezydent Grażyna Dziedzic wzywa do segregacji odpadów. Mieszkańcy otrzymali specjalne komunikaty

Prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic, zaapelowała do mieszkańców o właściwą segregację odpadów. Ostrzega, że jeśli nie uda się jej poprawić, to nakładane na miasto kary finansowe staną się jeszcze bardziej dotkliwe aniżeli blisko 1,3 mln zł, którym Ruda Śląska została ukarana w tym roku.

M.Wroński
Kontenery na odpady Ruda Śląska

Połowa wytwarzanych przez mieszkańców metali, tworzyw sztucznych, szkła oraz papieru powinna trafiać do recyklingu. Z osiągnięciem takiego poziomu segregacji odpadów komunalnych jest jednak problem. Właśnie za to Bytom, Ruda Śląska i inne miasta regionu zostały ukarane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Pierwsze z tych miast za nieosiągnięcie w roku 2020 odpowiedniego poziom segregacji musi zapłacić 1,2 mln zł, w przypadku Rudy Śląskiej kara wynieść ma prawie 1,3 mln zł. Rudzcy samorządowcy zapowiadają odwołanie się od decyzji WIOŚ-iu, lecz obawiają się, że w kolejnych latach sytuacja się będzie powtarzać, co będzie coraz dotkliwiej uderzać w miejskie finanse.

- Już teraz w miejskim budżecie brakuje środków na wiele potrzebnych Państwu przedsięwzięć. Jeżeli w toku dalszego postępowania okaże się, że naliczona nam kara jest zasadna, to będzie ich jeszcze mniej. A proszę sobie wyobrazić, ile dobrego moglibyśmy zrobić za te pieniądze! – pisze prezydent Grażyna Dziedzic w ogłoszeniu, które pojawiło się na klatkach schodowych budynków mieszkalnych w mieście. Ostrzega, że jedyną możliwością uniknięcia podobnych kar w przyszłości jest właściwe sortowanie odpadów.

Apel prezydent Grażyny Dziedzic w sprawie segregacji odpadów
Prezydent Grażyna Dziedzic apeluje o poprawę segregacji odpadów

- Nie ma innego wyjścia, bo wymagane wskaźniki segregacji będą jeszcze wyższe, co oznacza, że kary z roku na rok mogą być coraz bardziej dotkliwe. W związku z powyższym apeluję do Państwa o właściwą segregację. Leży to w naszym wspólnym interesie! - wzywa prezydent Dziedzic.

Z opublikowanego ogłoszenia mieszkańcy mogą się dowiedzieć, że dla ułatwienia im zadania miasto przygotowało mobilną aplikację EcoHarmonogram, gdzie można sprawdzić, do jakich frakcji należy wrzucać poszczególne odpady.

Substancje chemiczne Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

25 ton niebezpiecznych substancji porzucono w Rudzie Śląskiej

Autor: Patryk Osadnik

14/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców