Producent pokazał zwiastun filmu „Broad Peak”. Premiera produkcji Netflixa we wrześniu

Jest już pierwszy zwiastun filmu „Broad Peak”. Premiera tej, opartej na dramatycznych wydarzeniach sprzed niemal dekady, produkcji Netflixa ma się odbyć we wrześniu. Obraz znalazł się w Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

mat. pras. East Studio
Broad Peak

„Broad Peak” Netflixa to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, zdobywcy pięciu ośmiotysięczników, ratownika TOPR-u i pierwszego człowieka, który zimą przekroczył barierę 8000 m. n.p.m. w masywie Karakorum. Berbeka zginął w marcu 2013 r. na zboczach Broad Peaku – góry, do której pierwszego zimowego zdobycia ćwierć wieku wcześniej zabrakło mu 23 metrów (stanął na przedwierzchołku myśląc, że jest na głównym szczycie). Po latach do powrotu pod tą górę namówił go Krzysztof Wielicki, lider zimowej wyprawy, jaka na przełomie 2012 i 2013 r. ruszyła w Karakorum. W jej skład wchodzili młodzi alpiniści, chcący nawiązać do złotych czasów polskiego himalaizmu – pochodzący z Tychów Adam Bielecki i Artur Małek, a także wywodzący się z Dąbrowy Górniczej Tomasz Kowalski.

5 marca 2013 cała czwórka, jako pierwsi ludzie w historii, weszła na szczyt Broad Peaku. Sukces zamienił się jednak w tragedię, gdyż w trakcie schodzenia ze szczytu zginął Tomasz Kowalski oraz właśnie Maciej Berbeka. Tamte wydarzenia przypominać będzie reżyserowany przez Leszka Dawida film (jego scenariusz napisał Łukasz Ludkowski, autorem zdjęć jest Łukasz Gutt). Rolę Macieja Berbeki zagrał Ireneusz Czop, postać jego żony Ewy - Maja Ostaszewska. W postać Krzysztofa Wielickiego wcielił się Łukasz Simlat, Adama Bieleckiego – Dawid Ogrodnik, Tomka Kowalskiego – Maciej Raniszewski, Artura Małka – Maciej Kulig, Andrzeja Zawady – Tomasz Sapryk, zaś Alka Lwowa (wspinaczkowego partnera Berbeki z czasów jego pierwszej zimowej wyprawy na Broad Peak) – Piotr Głowacki.

Premiera filmu zapowiedziana jest na wrzesień. Dokładna data nie została jeszcze ujawniona, ale wiadomo już, że obraz pojawi się w Konkursie Głównym rozpoczynającego się 12 września 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W poniedziałek (25 lipca) producent zaostrzył apetyty widzów prezentując pierwszy zwiastun filmu.

- Broad Peak to opowieść o pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia miłości, jaka łączyła Maćka i Ewę Berbeków – reklamuje ten film producent.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon