Prof. Ewa Chojecka laureatką Śląskiej Nagrody Kultury. ,,Niestrudzona ambasadorka Górnego Śląska"

Historyk sztuki prof. Ewa Chojecka została tegoroczną laureatką Nagrody Kulturalnej Śląska. ,,Niestrudzona ambasadorka Górnego Śląska. Jest niezłomnym filarem budowy polsko-niemieckiego porozumienia we wspólnej Europie" - podkreśliła w laudacji na cześć laureatki Agnieszka Gąsior, dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz.

UM Bielsko-Biała
Profesor ewa chojecka

Ewa Chojecka laureatką Śląskiej Nagrody Kultury

Profesor Ewa Chojecka została laureatką 48. edycji Śląskiej Nagrody Kultury, przyznawanej od 1977 roku przez władze Dolnej Saksonii w Niemczech. Wyróżnienie to honoruje dorobek artystów i ludzi kultury, którzy wywodzą się ze Śląska lub w swojej twórczości nawiązują do tego regionu. W przeszłości nagrodę otrzymali m.in. Kazimierz Kutz, Tadeusz Różewicz i prof. Jan Miodek.

Uroczystość wręczenia tegorocznej Śląskiej Nagrody Kultury odbyła się 21 września w Brunszwiku. Laudację na cześć laureatki wygłosiła Agnieszka Gąsior, dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz.

- To człowiek instytucja. Swoją pracą i zaangażowaniem w debaty społeczne wywarła znaczący wpływ na zgłębienie historii kultury Górnego Śląska, zainspirowała niezliczoną liczbę absolwentów uczelni oraz wiele instytucji kultury. Będąc niestrudzoną ambasadorką Górnego Śląska wpłynęła decydująco na postrzeganie tego regionu i kształtowanie jego wizerunku aż do dziś. W Polsce była w tym zakresie z pewnością prekursorką - mówiła Agnieszka Gąsior.

Prof. Ewa Chojecka nie mogła wziąć udziału w uroczystości, ale przysłała list z podziękowaniami. Zaznaczyła w nim, że Górny Śląsk jest „jednocześnie pomostem łączącym różne kultury jak i tyglem, w którym te różne kultury się mieszają”.

- W dodatku jest regionem tragicznie doświadczonym przez historię, z dramatami wypędzonych i tych przypędzonych - podkreśliła w liście.

Biogram prof. Ewy Chojeckiej

Ewa Chojecka urodziła się w 1933 roku w Bielsku, przed połączeniem z Białą w jedno miasto. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a po obronie doktoratu w 1959 r. otrzymała stypendium Fundacji Forda w Instytucie Warburga Uniwersytetu Londyńskiego. Była związana z Muzeum Uniwersyteckim w Krakowie oraz Instytutem Historii Sztuki, gdzie w 1969 r. uzyskała habilitację. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach stworzyła Zakład Historii Sztuki i kierowała nim przez 26 lat. W 1989 roku była jednym z 18 założycieli Związku Górnośląskiego

Jest autorką około 150 opracowań naukowych dotyczących środkowoeuropejskiej sztuki i architektury XIX i XX wieku (głównie Górnego Śląska), malarstwa i grafiki późnośredniowiecznej i renesansowej, kultury artystycznej książki, ilustracji naukowej i emblematyki, czy teorii sztuki.

Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, działa w komisjach wielu instytucji, m.in. Ewangelickiej Komisji Badawczej w Hanowerze i różnych placówek muzealnych. Za swoją działalność została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Ewa Chojecka mieszka w Bielsku-Białej.

Gracja Kultury w Świerklańcu przyznana

Może Cię zainteresować:

Gracja Kultury w Świerklańcu trafiła do nowej laureatki. Została nią Katarzyna Biedrowska

Autor: Urszula Gołkowska

24/09/2024

Film "Pod wulkanem"

Może Cię zainteresować:

Film śląskiego reżysera Damiana Kocura "Pod wulkanem" polskim kandydatem do Oscara!

Autor: Katarzyna Pachelska

18/09/2024

Kazimierz kutz popiersie

Może Cię zainteresować:

Patryk Tomiczek: Nie ma Kutza po śmierci. Ulice, nagrody i festiwale nie upamiętnią go tak, jak popularyzacja jego dorobku

Autor: Patryk Tomiczek

13/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon