Prof. Marian Kisiel prezesem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach i redaktorem naczelnym miesięcznika "Śląsk"

Prof. Marian Kisiel został nowym prezesem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach oraz redaktorem naczelnym miesięcznika "Śląsk".

Uniwersytet Śląski
Prof. Marian Kisiel

9 grudnia 2022 roku Zgromadzenie Walne Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach wybrało prof. dr hab. Mariana Kisiela na swojego prezesa - poinformował serwis internetowy Uniwersytetu Śląskiego.

Prof. Kisiel będzie nowym redaktorem naczelnym miesięcznika „Śląsk”.

Górnośląskie Towarzystwo Literackie to organizacja społeczno-kulturalna, która zrzesza osoby uprawiające czynnie twórczość pisarską, a także zajmujące się rozwojem, wspieraniem i upowszechnianiem kultury literackiej. Nawiązując do powołanego w 1892 roku towarzystwa z siedzibą w Bytomiu, które zakończyło działalność w 1920 roku, po przekształceniu się w Towarzystwo Przyjaciół Nauk na Śląsku, na rzecz którego przekazało swój dorobek i majątek, nowe stowarzyszenie pod tą nazwą zostało założone w Katowicach w roku 1992. Realizuje ono zadania związane z rozwojem kultury literackiej w regionie.

Miesięcznik „Śląsk”

Górnośląskie Towarzystwo Literackie od listopada 1995 wydaje miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”. To najdłużej ukazujące się czasopismo na Górnym Śląsku po roku 1945.

W „Śląsku” poruszane są problemy historyczne, społeczne, gospodarcze, ekonomiczne i kulturowe dotyczące Górnego Śląska. Redaktorem naczelnym od momentu powstania do grudnia 2012 (nr 206) był Tadeusz Kijonka, śląski poeta i dziennikarz (1936-2017). W ciągu ponad 25 lat wydawania pisma (do numeru 300. z września 2020 r.) na jego łamach publikowało ponad 2000 autorów, w tym kilkudziesięciu stałych współpracowników. W skład zespołu redakcyjnego „Śląsk” wchodzili m.in. Wiesława Konopelska, Krzysztof Karwat, Marian Kisiel, Jan F. Lewandowski, Wojciech Łuka, Feliks Netz.

Prof. Marian Kisiel formalnie obejmie redakcję „Śląska” od numeru styczniowego 2023 roku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Bytom festiwal gorczycki

Koncert w Bytomiu zainauguruje Festiwal im. Gorczyckiego

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności: wystawa stała

Katowickie muzeum ma szansę na zwycięstwo w plebiscycie

Izba regionalna piekary śląskie

Nowa publikacja z Piekarami Śląskimi w roli głównej

Industriada 2jpg

Kulturalny ŚLAZAG na początek września 2022

Lombard

Festiwal filmów dokumentalnych w Katowicach od 12 maja

Elżbieta Dzikowska

Wystawa Elżbiety Dzikowskiej w Zagłębiowskiej Mediatece