Profesor Marian Zembala nie żyje. Zmarł wybitny śląski lekarz, czołowy kardiochirurg

Profesor Marian Zembala nie żyje. Wybitny lekarz i były minister zdrowia odszedł w wieku 72 lat.

Ciało Mariana Zembali odnaleziono w sobotę 19 marca 2022, w basenie przy jego domu - poinformowało rmf24.pl. Na miejsce przybyła policja i prokurator. Okoliczności tragedii ma ustalić śledztwo, jakie przeprowadzi Prokuratura w Gliwicach.

- Potwierdzam, że trwają czynności na miejscu zdarzenia z udziałem prokuratora i funkcjonariuszy policji - mówi Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury w Gliwicach. Ciało zostało ujawnione przez rodzinę. Powiadomiono policję. Jeżeli chodzi o okoliczności, nie udzielamy żadnych informacji - i z uwagi na charakter sprawy, i z uwagi na dobro postępowania.

Joanna Smorczewska poinformowała też, że na poniedziałek 21 marca jest zaplanowana sekcja zwłok Mariana Zembali.

- Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci. - napisał na TWitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Prof. Zembala był wybitnym lekarzem - kardiochirurgiem.

Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 w Krzepicach. Był jednym z najbardziej znanych polskich lekarzy, wybitnym kardiochirurgiem i profesorem nauk medycznych. Piastował również urząd ministra zdrowia (2015) i był posłem na Sejm VIII kadencji, wcześniej zaś radnym sejmiku śląskiego.

Marian Zembala jako członek zespołu Zbigniewa Religi uczestniczył w pierwszej udanej transplantacji serca. Od 1993 roku kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu jako jego dyrektor. W czerwcu 2018 doznał udaru.

Ministerstwo Zdrowia o zmarłym Marianie Zembali

W 2014 roku wszedł na ekrany film fabularny "Bogowie", poświęcony lekarzom słynnego zespołu kardiochirurgów Zbigniewa Religi. Mariana Zembalę zagral w nim Piotr Głowacki, zas sam prof. Zembala wystąpił w epizodycznej roli członka komisji etyki lekarskiej.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lux es Silesia dla prof. Mariana Zembali

Rodzina nie życzyła sobie władz ŚCCS na pogrzebie Zembali

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Znamy wyniki sekcji zwłok mariana zembali

Prokuratura ujawniła wyniki sekcji zwłok prof. Zembali

Profesor Marian Zembala

Samarytanin. Wspomnienia o Profesorze Zembali

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie