Wybory rektora Uniwersytetu Śląskiego rozstrzygnięte. Uczelnią przez kolejne cztery lata pokieruje prof. Ryszard Koziołek

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek został wybrany na Rektora Uniwersytetu Śląskiego w kadencji 2024-2028. Głosowanie przeprowadzone drogą elektroniczną odbyło się we wtorek 16 kwietnia 2024 r.

arc Ślązag
Ryszard koziolek

Konkurencja dała szansę na wybór. Rektor będzie miał trudną sytuację

- Chyba za pierwszym razem było łatwiej – stwierdził prof. Ryszard Koziołek, kiedy po ogłoszeniu wyników głosowania Kolegium Elektorów stało się jasnym, że dotychczasowy rektor Uniwersytetu Śląskiego piastować będzie to stanowisko przez kolejne cztery lata. Za takim scenariuszem opowiedziało się 171 spośród 303 biorących udział w głosowaniu elektorów. 87 głosów zdobył prof. Jacek Barcik (prawnik specjalizujący się m.in. w prawie UE i prawie międzynarodowym), zaś 36 prof. Iwona Loewe (językoznawczyni związana z Instytutem Językoznawstwa).

- Do uniwersyteckiej dyskusji przedostało się wiele wątków dotychczas nieobecnych. Tych rzeczy nie byłoby, gdyby obecny rektor nie miał kontrkandydata. Ma pan trudną sytuację, bo jest pan obarczony tymi obietnicami – zwrócił się do prof. Koziołka w trakcie swego wystąpienia prof. Jacek Barcik.

- Zmusiliśmy się nawzajem, by ulepszyć swoje stanowisko. Myśl żyje w sporze, dopiero wtedy można sprawdzić, co warte są nasze pomysły i opowieści – stwierdził w nawiązaniu do tych słów prof. Ryszard Koziołek podkreślając, że dzięki tej konkurencji pomysłów głosujący mieli szansę wybrać i że była to szansa zderzenia różnych pomysłów na uniwersytet.

- Z tej dyskusji wziąłem mnóstwo, te postulaty będą pamiętane i będą realizowane – dodał nowy – stary rektor.

Ryszard Koziołek ponownie rektorem Uniwersytetu Śląskiego

Ryszard Koziołek ponownie będzie pełnił funkcję Rektora Uniwersytetu Śląskiego. W trakcie posiedzenia wyborczego Kolegium Elektorów UŚ 16 kwietnia 2024 r. prof. dr hab. Ryszard Koziołek uzyskał poparcie 171 z 303 głosujących i tym samym został wybrany na kolejną kadencję 2024-2028. Oprócz niego, o funkcję rektora ubiegali się: prof. dr hab. Jacek Barcik oraz prof. dr hab. Iwona Loewe.

Koziołek po raz pierwszy został rektorem w 2020 r.. kiedy to zastąpił na tym stanowisku prof. dr hab. Andrzeja Kowalczyka. Wcześniej, w latach 2012-2020 był prorektorem ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego. Jednocześnie, w latach 2011-2020 pełnił funkcję dyrektora Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, przekształconych następnie w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych.

Literaturoznawca, badacz Sienkiewicza, felietonista Tygodnika Powszechnego

Ryszard Koziołek to literaturoznawca i filolog, znany z badań nad twórczością Teodora Parnickiego i Henryka Sienkiewicza, polską prozą nowoczesną oraz społeczną funkcją nauk o literaturze. Szerszej opinii znany jako publicysta i autor felietonów, publikowanych m.in. w Tygodniku Powszechnym. Autor książek, publikacji naukowych, członek redakcji wielu pism naukowych i jury konkursów literackich.

Aktualnie pełni funkcję przewodniczącego Konsorcjum Akademickiego Katowice-Miasto Nauki, dyrektora generalnego Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Uniwersytet slaski

Może Cię zainteresować:

Ktokolwiek zostanie rektorem UŚ, dziś będzie musiał odpowiedzieć na pytania o... stężęnie Śląska w Uniwersytecie Śląskim

Autor: Marcin Zasada

26/03/2024

Prof. Ryszard Koziołek

Może Cię zainteresować:

Prof. Ryszard Koziołek: Sąsiedztwo fizyki i teologii w uniwersytecie XXI wieku się nie wyklucza

Autor: Patryk Osadnik

23/10/2023

Dni Nauki Polskiej w Brukseli

Może Cię zainteresować:

Śląskie uczelnie promują w Brukseli Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Autor: Michał Wroński

21/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon