Profesor Zygmunt Woźniczka (1954-2022). Zagłębiak, który opowiedział o Tragedii Górnośląskiej

Prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka zmarł 24 lutego 2022 roku, w wieku 68 lat. Był znanym historykiem dziejów i kultury Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego.

Tomasz Borówka
Profesor Zygmunt Woźniczka

Prof. Woźniczka urodził się 14 września 1954 r. w Sosnowcu.

"Zygmunt dał nam piękną lekcję życia z pasją, którą potrafił zarażać wszystkich wokół. Był prawdziwym człowiekiem renesansu" - mówiono o zmarłym podczas uroczystości pogrzebowych w katowickiej katedrze

Zygmunt Woźniczka studia historyczne ukończył (z wyróżnieniem) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, którego od 1976 roku był pracownikiem naukowym. W roku 1984 obronił doktorat, habilitację uzyskał w 2001 r., a tytuł profesora nauk humanistycznych w 2021 r.

Podejmował problemy historii i kultury Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego

W swoich badaniach podejmował tematy problemów historii i kultury Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, polskiego podziemia niepodległościowego po 1945, emigracji polskiej w Londynie. Od 2011 roku był członkiem Komisji Historycznej PAN - Oddziału w Katowicach, członkiem Rady Stacji Naukowej PAU w Katowicach (od 2013), przewodniczącym Komisji Historii Śląska PAU, członkiem Rady Naukowej Instytutu Zachodniego w Poznaniu. W 2020 r. został dyrektorem Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Potrafił niuansować swoje oceny, dostrzegając blaski i cienie skrajnie odmiennych postaci historycznych, jak np. Wojciech Korfanty i Michał Grażyński. Cenił obydwu, podkreślając ich zasługi dla Polski. Dla "polskiej racji stanu na Górnym Śląsku" - wyraźnie lubił to określenie i często go używał. Nie bał się też określać powstań śląskich wojną domową, dostrzegając ich wieloznaczność. Był także pionierem historiografii Tragedii Górnośląskiej.

Był autorem ponad 100 publikacji naukowych z zakresu historii współczesnej Polski. Jak na pogrzebie Zygmunta Woźniczki podkreślali jego bliscy, nigdy nie zapominał on o swoim pochodzeniu i z dumą pisał o ukochanym Zagłębiu, ale też z wyboru pokochał Śląsk i wiele ze swoich prac poświęcił odkrywaniu jego historii. Nie bał się przy tym mówić prawdy nawet o najtrudniejszych wydarzeniach.

Prof. Zygmunt Woźniczka zmarł 23 lutego 2022 roku.

Profesor Zygmunt Woźniczka

Może Cię zainteresować:

Porozmawiamy o starych Polakach. Wspomnienie o Zygmuncie Woźniczce

Autor: Tomasz Borówka

24/02/2022

Franciszek Pieczka

Może Cię zainteresować:

Franciszek Pieczka (1928-2022). Wielki człowiek, wspaniały aktor, wielki i dumny Ślązak

Autor: Marcin Zasada

01/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon