Program „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd” – którą dotację wybrać?

„Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd” to dwa różne rządowe programy, które cieszą się sporą popularnością pośród właścicieli domów jednorodzinnych i nic w tym dziwnego. Dzięki pozyskanym dotacjom, mieszkańcy województwa mogą zatroszczyć się o naturalne środowisko, podreperować domowe budżety, a przede wszystkim podnieść komfort własnego życia poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej, pompę ciepła, termomodernizację budynku i wiele więcej. Tak rodzi się pytanie, która z przyznawanych dotacji w ramach rządowych programów jest korzystniejsza? Szczegóły poniżej.

Zdjęcie główne Portale

Od idei do dotacji…

„Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd” to rządowe programy, które poprzez udzielane dotacje finansowe podniosły jakość życia wielu Polaków. Aby, lepiej zrozumieć na jakich zasadach działają, warto poznać ich idee. I tak, głównym celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej w domach jednorodzinnych, a także zminimalizowanie emisji szkodliwych substancji, przedostających się do atmosfery. Dzięki pozyskanej dotacji, beneficjenci programu mogą:

  • wymienić piec na bardziej ekologiczne rozwiązania,
  • przeprowadzić termomodernizację budynku,
  • zamontować wentylację mechaniczną,
  • wymienić stolarkę okienną i drzwiową,

i wiele więcej! Warto podkreślić, że osoby, które zdecydują się złożyć wniosek, uzyskają dofinansowanie od 40 do 100% kosztów inwestycji. Oczywiście w zależności od osiąganego dochodu gospodarstwa domowego.

Z kolei główną ideą Programu „Mój Prąd” jest poprawa jakości powietrza, poprzez minimalizację emisji CO2. Takim sposobem, Polacy mogą uzyskać dotacje finansowe i produkować energię elektryczną na własny użytek. Co naturalnie przekłada się na ich niższe rachunki za prąd, a także mniejszą emisję szkodliwych substancji generowanych do atmosfery. Warto podkreślić, że „Mój Prąd” pozwala uzyskać dofinansowanie w wysokości do 50% kosztów inwestycji.

- „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze” to dwa rządowe programy, które są do siebie podobne. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Oba są kierowane do osób indywidualnych, czyli właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Oba stwarzają możliwość pozyskania dofinansowania do instalacji OZE (tzn. fotowoltaika, pompy ciepła). Ich nabór jest prowadzony w trybie ciągłym. Dodatkowo można je połączyć z ulgą termomodernizacyjną w ramach PIT. Przy czym należy pamiętać, że kwota przedstawiona do odliczenia od podatku powinna być pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania. Co jeszcze? Pozyskane dotacje z obu programów są zwolnione z podatku dochodowego. – dodaje Wioleta Białoszewska, OPAL Power

„Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd” – czym się różnią?

Dobre pytanie. Jak można się domyślać, „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze” to rządowe programy, które wykazują pewne podobieństwa, ale również różnice. Dobrym przykładem jest kryterium dochodowe. Dochód roczny Polaków ubiegających się o dotację w ramach Programu „Czyste Powietrze”, nie może przekroczyć kwoty 135 000 zł. Z kolei w Programie „Mój Prąd” taki warunek nie istnieje. Co w praktyce oznacza, że o dofinansowanie może ubiegać się każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego w Polsce. Co jeszcze? Osoby ubiegające się o dotację na pompę ciepła w ramach „Mój Prąd” nie muszą wymieniać źródła ciepła na paliwo stałe, za to są zobowiązani do montażu fotowoltaiki, a także rozliczenia w net-billlingu. Na beneficjentach programu „Czyste Powietrze” nie ciąży już taki obowiązek. Niemniej, muszą wymienić stare źródło ciepła na paliwo stałe, a także przedstawić dokumentację jego likwidacji. Kolejną, ważną różnicą jest sposób rozliczenia. W ramach „Mój Prąd” beneficjenci otrzymują bezzwrotną dotację, a w programie „Czyste Powietrze” mogą starać się o dotację z prefinansowaniem lub dotację na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

- Niestety, Polacy nie mogą ubiegać się o dotację w obu rządowych programach. Co za tym idzie, muszą wybrać tylko jeden z nich. Mimo wszystko, ta decyzja wcale nie musi być trudna. W pierwszej kolejności „potencjalni” beneficjenci powinni dopasować rodzaj planowanej inwestycji do warunków danego programu. Przykładowo, jeśli pragną produkować własną energię elektryczną, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie to „Mój Prąd” będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Cóż, to właśnie ten program pozwala uzyskać dofinansowanie do 16 000 zł na magazyn energii elektrycznej czy pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej do 19 400 zł. Jeżeli do tego doliczymy mikroinstalację fotowoltaiczną (do 7 000 zł) to uzbiera się już niemała kwota. Z kolei „Czyste Powietrze” to zdecydowanie lepszy wybór dla osób, którym zależy na kompleksowej termomodernizacji nieruchomości. - podkreśla Marek Kasprzyński, OPAL Power

OPAL POWER
Kontakt:
https://opalpower.pl/
kontakt@opalpower.pl
tel. +48 603 630 063
tel. +48 605 335 500
ul. Henryka Dulęby 5, 40-833 Katowice

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon