Program regionalny dla województwa śląskiego wysłany do Komisji Europejskiej. Gra toczy się o ponad 4,85 mld euro

Urząd marszałkowski wysłał już do Komisji Europejskiej program regionalny dla województwa śląskiego na lata 2021-2027. Niezależnie od tego, dokument ten będzie jeszcze konsultowany w regionie – jak tylko otrzyma aktualną ocenę oddziaływania na środowisko.

Pixabay
Komisja Europejska

Program Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 to „następca” funkcjonującego obecnie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. To właśnie tym kanałem przez najbliższe kilka lat dystrybuowane będą unijne pieniądze dla naszego regionu. Ich łączna kwota przekroczyć ma 4,85 mld euro, z czego ponad 2 mld euro stanowić mają pieniądze na sprawiedliwą transformację.

Prace nad programem, mającym określić główne obszary i kierunki działań na rzecz rozwoju regionu, trwały od 2019 r. Z końcem stycznia jasnym stało się, że muszą przyspieszyć i zmierzać do sfinalizowania. Wtedy to bowiem Polska rozpoczęła negocjacje formalne Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, czyli najważniejszego dokumentu określającego, w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. Od momentu zainaugurowania tych negocjacji strona polska miała trzy miesiące na złożenie w Komisji Europejskiej programów, zarówno tych krajowych, jak i regionalnych. Trzymając się zatem ściśle kalendarza, termin złożenia tych dokumentów w Brukseli mija pod koniec kwietnia.

Konsultacje w regionie

Już kilka dni temu marszałek województwa Jakub Chełstowski zapowiadał, że program regionalny dla śląskiego zostanie na dniach skierowany do KE. W tym kontekście wskazywał datę 15 marca. Jak ustaliliśmy, program został wysłany do Brukseli dzień wcześniej (14 marca) za pośrednictwem systemu oficjalnego kanału elektronicznej komunikacji z KE. Niezależnie od faktu wysłania programu do KE będzie on jeszcze konsultowany w regionie jak tylko otrzyma aktualną ocenę oddziaływania na środowisko. Konsultacje te mają się odbyć w ciągu dwóch miesięcy.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kopalnia Pniowek Wypadek

Będą dotacje dla sierot po tragicznie zmarłych górnikach

Dominik Kolorz

Solidarność ogłosiła pogotowie protestacyjne w woj. śląskim

Zespol regionalny ds sprawiedliwej transformacji

Możesz zabrać głos w sprawie transformacji Śląska

KWK "Zofiówka"

Odnaleziono wszystkich górników z KWK "Zofiówka"

KWK "Pniówek"

Zmarła szósta ofiara wybuchu metanu w KWK "Pniówek"

Kopalnia Borynia-Zofiówka

Wypadek w KWK "Zofiówka". Premier: "Cały czas mamy nadzieję"

Tak wygląda wybuch metanu

Tak wygląda wybuch metanu w kopalni [WIDEO]